Google jest partnerem rządowego projektu o kryptonimie Maven, którego celem jest wykorzystanie AI do rozpoznawania obiektów i twarzy na nagraniach wideo z dronów wojskowych.

Według Google działania koncernu koncentrują się na zadaniach „nie ofensywnych”, a rozwijana technologia rozpoznawania obrazów jest dostępna dla wszystkich klientów Google Cloud. Kierownictwo firmy przekonuje, że celem projektu Maven jest ratowanie życia i odciążenie ludzi od wykonywania żmudnej pracy. Nie przekonuje to jednak protestujących pracowników giganta. Według nich, współpraca z wojskiem może zniszczyć reputację firmy, którą – jak piszą w liście otwartym – i tak trudno utrzymać. Przywołują też motto „Don’t be evil” („Nie czyń zła”). Podpisani pod listem oczekują od zarządu Google, że ten wycofa się natychmiast z realizacji przedsięwzięcia i stworzy a następnie opublikuje dokument, w którym wyraźnie podkreśli, że nigdy nie weźmie udziału w budowaniu technologii, która będzie mogła zostać wykorzystana jako broń.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w zeszłym roku wydał 7,4 miliarda dolarów na rozwój sztucznej inteligencji. Pentagon chce wykorzystać jej potencjał do analizy obrazów nagrywanych przez drony. Zadaniem SI będzie identyfikowanie obiektów i ludzi. Najważniejszym celem stojącym za projektem Maven jest walka z terrorystami z ISIS. Drony mają pomóc bardziej skutecznie wykrywać takie grupy na polu walki.

Robot DARPA

Koreański Zaawansowany Instytut Nauki i Technologii (KAIST)

Południowokoreańscy naukowcy opracowują armię robotów, która może zniszczyć ludzkość – tak twierdzą światowi eksperci od sztucznej inteligencji. Według nich naukowcy z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii (Kaist) Uniwersytetu Południowokoreańskiego we współpracy z firmą zbrojeniową Hanwha Systems potajemnie pracują nad autonomicznymi „robotami-mordercami”, korzystającymi ze sztucznej inteligencją.

Ponad 50 ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją wezwało do bojkotu Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i Technologii (KAIST). Zdaniem naukowców, prowadzone przez KAIST badania mogą prowadzić do trzeciej rewolucji w działaniach wojennych.

KAIST ściśle współpracuje z największym koreańskim producentem uzbrojenia, firmą Hanwha Systems. Ekspertów zaniepokoił fakt, że niedawno obie instytucje powołały do życia Centrum Badań nad Konwergencją Obrony Narodowej i Sztucznej Inteligencji. Zdaniem naukowców z całego świata, centrum takie może doprowadzić do wyścigu zbrojeń, których celem będzie opracowanie autonomicznych systemów bojowych. Sygnatariusze listu oświadczyli, że nie będą współpracowali z KAIST dopóty, dopóki uczelnia nie zapewni, że nowo powołane centrum badawcze nie będzie prowadziło prac nas autonomiczną bronią.

Autonomiczne systemy bojowe, jeśli powstaną, doprowadzą do trzeciej rewolucji w działaniach zbrojnych. Pozwolą one prowadzić wojny szybciej i na większą skalę niż kiedykolwiek wcześniej. Mogą stać się narzędziem do siania terroru. Dyktatorzy i terroryści będą mogli użyć ich przeciwko niewinnym cywilom, uwalniając się ze wszystkich ograniczeń etycznych. Jeśli otworzymy tę puszkę Pandory, trudno będzie ją zamknąć. Możemy jednak zdecydować, że nie będziemy rozwijali takich technologii. Tak, jak w przeszłości zdecydowaliśmy, że nie będziemy np. rozwijali lasera do oślepiania ludzi. Wzywamy KAIST właśnie do takiego postępowania i do prac nad SI, która udoskonala ludzkie życie, a nie mu szkodzi.

Organizator bojkotu, profesor Toby Walsh z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii powiedział, że rozwój autonomicznych systemów bojowych tylko pogorszy sytuację na Półwyspie Koreańskim. Jeśli ta broń się pojawi, to w końcu będzie miała ją też Korea Północna, która bez najmniejszych wyrzutów sumienia użyje jej przeciwko Południu, stwierdził Walsh.
Korea Południowa jest światowym liderem w dziedzinie rozwoju autonomicznych systemów bojowych. Wzdłuż Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej rozmieszczono m.in. systemy Samsung SGR-A1. To pierwsze roboty bojowe wyposażone w systemy do nadzoru, śledzenia, prowadzenia ognia i rozpoznawania głosu.

Prezydent KAIST, Sung-Chul Shin mówi, że uczelnia nie prowadzi prac nad autonomicznym uzbrojeniem.

0 0 votes
Article Rating