Szwedzki gigant – firma Ikea – straciła certyfikat odpowiedzialnego zarządzania lasami. Jak informuje „Daily Mail”, certyfikat został zawieszony po tym, jak wyszło na jaw, że jedna ze spółek-córek Ikei wycinała 600-letnie drzewa z obszarów chronionych.

Organizacja Forest Stewardship Council, która promuje odpowiedzialne zarządzanie zasobami drzewnymi, poinformowała, że drzewa były wycinane z lasów w Karelii w Rosji przez firmę Swedwood. Firma miała pozwolenie na wycinkę drzew w tym miejscu pod warunkiem, że unika starych drzew i tych, które rosną na zboczach, by chronić teren.

Kontrola FSC wykazała szereg „poważnych uchybień”, w tym wycinki w obrębie „kluczowych biotopów”.

Bardzo poważnie

IKEA w komentarzu podkreśla, że traktuje zawieszenie certyfikatu tymczasowo. „Drewno jest jednym z naszych najważniejszych materiałów i jest stosowane w wielu naszych produktach. Dla nas ważne jest, aby oferta wyposażenia domu była dobrej jakości i w niskich cenach. Niska cena nie musi odbywać się kosztem jakości warunków produkcji” – pisze w oświadczeniu rzeczniczka Ikei.

I dodaje: „Uchybienia obejmują przede wszystkich zagadnienia związane z naszymi współpracownikami. Większość została już poprawiona. Teraz koncentrujemy się na korygowaniu pozostałych odchyleń i przywróceniu certyfikatu FSC. Traktujemy naszą odpowiedzialność za lasy i ludzi, którzy tam pracują bardzo poważnie. Usunięcie uchybień poprawi sposób zarządzania lasami w Karelii”.

Rzecznik IKEI przypomniał też, że prace w Karelii są certyfikowane od 2006 roku.

Źródło: Daily Mail, tvn24bis.pl
0 0 vote
Article Rating