Sonda Dawn przesłała najnowsze zdjęcia planety karłowatej Ceres. Widać na nich migoczącą białą plamę. – Czym ta plama jest pozostaje tajemnicą. Intrygującą – twierdzą naukowcy.
Wyjątkowy obiekt, wyjątkowa sonda, wyjątkowa misja
Ceres to wyjątkowy obiekt w naszym Układzie Słonecznym. To planeta karłowata, która krąży wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ma średnicę 950 km i jest największym z ciał krążących wewnątrz tego pasa.
Ceres intryguje naukowców, ponieważ jej wnętrze składa się ze sporych rozmiarów jądra skalnego, a ponad nim rozciąga się warstwa wodnego lodu i cienka skorupa zewnętrzna zbudowana z lekkich materiałów. Naukowcy podejrzewają, że 25 proc. masy Ceres to woda, a to oznaczałoby, że ma więcej słodkiej wody niż Ziemia. Ponadto zaobserwowano pióropusze pary wodnej wybuchające z powierzchni planetoidy, które mogą pochodzić z gejzerów podobnych do wulkanów.
Sonda Dawn ma nam pomóc lepiej poznać Ceres, ale i ona jest niezwykła. Opuściła Ziemię w 2007 r., latem 2011 r. osiadła na rok na asteroidzie Westa, teraz zbliża się Ceres i to ją będzie badać w najbliższych latach.