Silne trzęsienie ziemi wystąpiło w sobotę 17 września o 21:41 czasu lokalnego (13:41 UTC) w południowo-wschodnim Tajwanie. Według USGS miało magnitudę 6.5 i wystąpiło na głębokości 7 km. Wystąpiło również kilka wstrząsów wtórnych.

Tajwańskie służby meteorologiczne poinformowały, że trzęsienie zostało sklasyfikowane jako „poważne”. Epicentrum znajdowało się w pobliżu miasta Taitung na południowo-wschodnim wybrzeżu Tajwanu.

Silny szczyt oddziaływań magnetycznych wystąpi 18 września, średniej siły 14, 17 i 22 września

Na trzęsienie ziemi w specyficzny sposób zareagowały ryby.

Wstrząsy były odczuwalne niemal wszędzie w kraju, najmocniej na wschodzie i południu, bardzo intensywne wstrząsy odczuwalne były mieście Kaohsiung w południowej części wyspy. Pomimo dużej odległości od epicentrum, budynki w stolicy Tajpej również mocno się kołysały.

Intensywność trzęsienia ziemi, która mierzy rzeczywisty wpływ na infrastrukturę, osiągnęła 6 w 7-poziomowej skali intensywności w Chishang Township w Taitung, wskazując na intensywne wstrząsy budynków i ruchy niezabezpieczonych obiektów w pomieszczeniach.

Intensywność 5 odnotowano w Hualien’s Fuli Township, Taitung City i Kaohsiung’s Nanzih District, podczas gdy intensywność 4 została zarejestrowana w częściach miast Kaohsiung, Tainan i Chiayi oraz Pingtung, Chiayi, Yunlin i Hualien.

Obszary przybrzeżne we wschodnim Tajwanie doświadczyły poziomów intensywności od 3 do 4, podało biuro.

Trzęsienie było również odczuwalne w Nowym Tajpej z zarejestrowaną intensywnością 3, a w Tajpej z intensywnością 2.

Pojawiło się kilka wstrząsów wtórnych do magnitudy 5.0.

Premier Su Tseng-chang na Twitterze napisał, że w związku z silnym trzęsieniem ziemi poprosił odpowiednie służby o natychmiastowe zapoznanie się z sytuacją w kraju i ocenę, czy doszło do jakichkolwiek szkód. Na razie nie ma informacji o ofiarach lub poważnych szkodach. Nie było też przerw w dostawie prądu.

Obszar częstych wstrząsów

Tajwan znajduje się w pobliżu połączenia dwóch płyt tektonicznych, dlatego trzęsienia ziemi nie są rzadkością w tym wyspiarskim kraju.

We wrześniu 1999 roku trzęsienie ziemi o sile 7,3 w skali Richtera pochłonęło tam ponad 2 400 ofiar śmiertelnych. W 2018 roku 17 osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,4 w skali Richtera w mieście Hualien.

Polskie sejsmometry

 

Źródło: focustaiwan.tw
0 0 votes
Article Rating