W jednej z toruńskich galerii handlowych znaleziono jadowitego skorpiona. Pajęczaka zauważyła w kurtce ekspedientka ze sklepu odzieżowego. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy z toruńskiego ekopatrolu.

Straż miejska otrzymała informację, że w jednej z galerii handlowych w Toruniu jest skorpion. Na miejsce skierowany został ekopatrol. Pajęczaka znalazła w kurtce ekspedienta jednego ze sklepów odzieżowych. Zdjęcie zwierzęcia zamieszczono w poniedziałek 28 września w mediach społecznościowych. 

– To jadowity skorpion złoty, zwany też mandżurskim. Najprawdopodobniej przypłynął w kontenerze z odzieżą z importu – powiedział zastępca komendanta Straży Miejskiej w Toruniu Jarosław Paralusz. Na szczęście nikt nie ucierpiał, pracownicy ochrony zabezpieczyli skorpiona do czasu przybycia strażników. Następnie pajęczak został zabrany przez strażników. – Skorpiona przekazaliśmy ekspertowi z dziedziny terrarystyki, który dalej już nim się zajmie. To specjalista, hodowca, który też szkoli naszych strażników z ekopatrolu – dodał Paralusz.

Biologia gatunku

Skorpion złoty, inaczej skorpion mandżurski (Mesobuthus martensii), żyje w północno-wschodnich Chinach i Mandżurii, przede wszystkim na stepach, pastwiskach i innych terenach trawiastych. Żywi się bezkręgowcami, żyjącymi w ziemi, pod kamieniami lub pod gnijącymi resztkami roślin, które uśmierca za pomocą jadu.

Długość skorpiona złotego może osiągać nawet sześć centymetrów. Zgodnie z nazwą zwyczajową jego ciało jest złote, czasem lekko brązowe. Mieszanka trzech toksyn, wchodzących w skład jadu przedstawicieli tegoż gatunku jest od ponad tysiąca lat stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej.

 

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating