W jednej z toruńskich galerii handlowych znaleziono jadowitego skorpiona. Pajęczaka zauważyła w kurtce ekspedientka ze sklepu odzieżowego. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy z toruńskiego ekopatrolu.
– To jadowity skorpion złoty, zwany też mandżurskim. Najprawdopodobniej przypłynął w kontenerze z odzieżą z importu – powiedział zastępca komendanta Straży Miejskiej w Toruniu Jarosław Paralusz. Na szczęście nikt nie ucierpiał, pracownicy ochrony zabezpieczyli skorpiona do czasu przybycia strażników. Następnie pajęczak został zabrany przez strażników. – Skorpiona przekazaliśmy ekspertowi z dziedziny terrarystyki, który dalej już nim się zajmie. To specjalista, hodowca, który też szkoli naszych strażników z ekopatrolu – dodał Paralusz.
Biologia gatunku
Skorpion złoty, inaczej skorpion mandżurski (Mesobuthus martensii), żyje w północno-wschodnich Chinach i Mandżurii, przede wszystkim na stepach, pastwiskach i innych terenach trawiastych. Żywi się bezkręgowcami, żyjącymi w ziemi, pod kamieniami lub pod gnijącymi resztkami roślin, które uśmierca za pomocą jadu.
Długość skorpiona złotego może osiągać nawet sześć centymetrów. Zgodnie z nazwą zwyczajową jego ciało jest złote, czasem lekko brązowe. Mieszanka trzech toksyn, wchodzących w skład jadu przedstawicieli tegoż gatunku jest od ponad tysiąca lat stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej.
Moje pierwsze skojarzenie jest takie, że gdy kontenery płynęły do nas statkiem przez miesiac czasu to bylo większe prawdopodobieństwo, że tacy pasażerowie na gapę z Azji nie przetrwają. Teraz kontenery z Chin jadą do nas w kilkanaście dni.
To prawda.