To był najbardziej deszczowy dzień w Wielkiej Brytanii od co najmniej 129 lat. W sobotę 3 października na obszarze całego kraju spadło więcej deszczu niż jest wody w Loch Ness – największym szkockim jeziorze.

Wskutek fali opadów 3 października, która przeszła przez Wielką Brytanię dzień po burzy Aleks, w całym kraju spadło średnio 31,7 litrów deszczu. To najwięcej od 1891 roku, czyli odkąd prowadzone są pomiary – przekazał w piątek urząd meteorologiczny Met Office.

– Główną cechą charakterystyczną 3 października był umiarkowany, ale uporczywy deszcz, który był bardzo rozprzestrzeniony. To, że w ciągu jednego dnia w całej Wielkiej Brytanii – od południowego wybrzeża Anglii po północne wybrzeże Szkocji – trwały intensywne opady deszczu, od 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy lub więcej, jest niespotykane – powiedział Mark McCarthy z Met Office.

Jezioro Loch Ness

Jak dodał McCarthy, 31,7 l/mkw. na całym obszarze kraju to w przeliczeniu na objętość około 7,6 kilometrów sześciennych wody, podczas gdy Loch Ness będące największym jeziorem w Wielkiej Brytanii pod względem objętości Loch Ness ma około 7,4-7,5 km sześciennych.

Pobite inne rekordy

Poprzedni rekord, z 25 sierpnia 1986 roku, wynosił 29,8 l/mkw. Również w bieżącym roku miał miejsce trzeci najbardziej deszczowy dzień w historii – 15 lutego spadło 27,2 l/mkw.

Obfite opady deszczu w październiku nie ograniczyły się do tego jednego dnia, w którym pobity został rekord. W całej Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych dwóch tygodni tego miesiąca spadło już 68 procent wieloletniej średniej dla całego października, zaś w hrabstwie Oxfordshire jest to aż 148 proc. normalnych opadów dla całego miesiąca.

Burza Aleks, przechodząc przez zachodnią Europę, wyrządziła ogromne szkody we Francji. W niektórych miejscach spadło tyle deszczu, ile pada zwykle w ciągu trzech miesięcy. Ulewy zniszczył drogi i domy, a wioski na południowym wschodzie kraju zostały odcięte od świata.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating