Pod koniec lutego zostawił ślad na wieczornym niebie Wielkiej Brytanii, ale to nie koniec jego historii. W jednym z miast znaleziono jego fragment. To pierwszy meteoryt na Wyspach od 30 lat.

Jako kula ognia przeleciał nad Wielką Brytania wieczorem 28 lutego. Zostawił smugę światła między innymi w Manchesterze, Cardiff, Honiton, Bath, Midsomer Norton i Milton Keynes.

Niedawno jego fragment o wadze 300 gramów znaleziono w mieście Winchcombe w Anglii. Fragment ten należy do meteorytu z grupy chondrytów węglistych. Jak donoszą brytyjskie media, to pierwszy meteoryt w Wielkiej Brytanii od 30 lat, a tego gatunku na Wyspach nie widziano nigdy.

Z około 65 tysięcy meteorytów na Ziemi tylko 51 to chondryty węgliste. Uważane są za najbardziej prymitywne i dziewicze materiały w Układzie Słonecznym.

Jak brykiet do grilla

Doktor Ashley King z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, która jako jedna z pierwszych osób zbadał meteoryt, powiedział, że to „spełnienie marzeń”.

Profesor Monica Grady z Uniwersytetu w Milton Keynes w Anglii porównała wygląd fragmentów do brykietu do grilla. – Jedna z najpiękniejszych rzeczy, jaką kiedykolwiek widziałam – dodała.

 

 

Źródło: The Guardian, BBC News
0 0 votes
Article Rating