Na przyszły tydzień planowany jest start rakiety Sojuz-2, która ma wynieść na orbitę satelity. Eksperci z rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos ostrzegli, że w południowej części Jakucji mogą spadać części rakiety nośnej. Alarm jest kierowany przede wszystkim do osób prowadzących koczowniczy tryb życia.

Mieszkańców południa Jakucji – republiki na Syberii Wschodniej w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej – ostrzeżono przed upadkiem części rakiety nośnej Sojuz-2. Może do tego dojść po starcie z kosmodromu Bajkonur 25 marca.

 

Ostrzeżono mieszkańców

Agencja kosmiczna Roskosmos ostrzegła, że część rakiety upadnie w rejonie ałdańskim na południu Jakucji. Obszar ten uznany został za tymczasowo niebezpieczny.

– Prosimy mieszkańców rejonu, a także obywateli prowadzących koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia, by przestrzegali środków ostrożności i powstrzymali się od odwiedzania tego terytorium we wskazanym czasie – zaapelował Roskosmos.

Mieszkańcy rejonu otrzymują już ostrzeżenia przez SMS-y.

Start w przyszłym tygodniu

Start Sojuza-2 przewidziany jest na 25 marca w godzinach rannych czasu moskiewskiego, kolejne dni – 26-29 marca – to daty rezerwowe. Rakieta ma wynieść w kosmos kolejne satelity orbitalnej sieci OneWeb.

Jakucja jest największym terytorialnie regionem Federacji Rosyjskiej – zajmuje jedną piątą jej powierzchni. Słynie z rekordowych w skali świata mrozów, a także z bogactw naturalnych.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating