W północnej Walii zaobserwowano interesujące zjawisko pogodowe. Mgła uformowała się w kształt kopuły, czym zadziwiła autorkę zdjęcia.

uk-niezwykle-zjawisko-w-polnocnej-walii-mgla-w-ksztalcie-kopuly-1

W piątek, 2 listopada o 8-mej rano na spacerze z psem  mieszkanka Tremeirchion w północnej Walii niedaleko Liverpoolu, zauważyła interesujące zjawisko pogodowe. Mgła ułożyła się w kształt kopuły.

– Nie mogłam uwierzyć, jak doskonała w kształcie jest ta kopuła. Po 10 minutach zaczęła się rozpłaszczać i wyglądała jak nisko wisząca chmura nad łąkami, ale na dużym obszarze; była ogromna – powiedziała kobieta.

uk-niezwykle-zjawisko-w-polnocnej-walii-mgla-w-ksztalcie-kopuly-2

Meteorolog komentuje

Proces powstania zjawiska wytłumaczył meteorolog ze Służby Meteorologicznej i BBC John West:

– Jest to bardzo niezwykłe zjawisko, ale najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie to to, że „kopuła mgły” została spowodowana przez źródło ciepła blisko ziemi, ewentualnie przez budynek rolniczy lub basen ze stosunkowo ciepłą wodą. Gdy mgła tworzy się w dolinie, strumień ciepła wymusza, aby mgła wzniosła się wyżej i powstaje kopuła, gdy cieplejsze powietrze się wznosi, tak jak balon z gorącym powietrzem – powiedział West.

 

Redakcja LZ:
Wytłumaczenie tego meteorologa jest nielogiczne.
Źródło ciepła czy basen z gorącą wodą na takim terenie nie spowoduje takiego zjawiska, nawet przy totalnym braku ruchu powietrza mgła się rozleje zanim osiągnie taką wysokość.

Źródło: BBC.com, tvnmeteo.pl, strangesounds.org
0 0 votes
Article Rating