Nożownik zaatakował ludzi na Moście Londyńskim w piątek po południu 29 listopada. Kilka osób zostało rannych – przekazała policja metropolitalna w brytyjskiej stolicy. Jak dodała, funkcjonariusze postrzelili jedną osobę, nie wiadomo jednak, czy chodzi o napastnika. London Bridge zamknięto dla ruchu.

„Na tym etapie okoliczności zdarzenia na London Bridge pozostają niejasne” – przyznała na Twitterze londyńska policja metropolitalna. Dodała, że ze względów ostrożnościowych sprawa traktowana jest na razie jako „powiązana z terroryzmem”.

Zdarzenie miało miejsce dokładnie w tym miejscu:

Przekazano, że „jeden mężczyzna został postrzelony przez policję”, ale nie sprecyzowano, o kogo chodzi. Policja zapowiedziała, że dalsze informacje ogłosi, „kiedy to będzie możliwe”.

London Bridge łączy finansową dzielnicę City z południowym brzegiem Tamizy

Wcześniej policja poinformowała, że napastnik został unieszkodliwiony i zatrzymany. „Podejrzewamy, że kilka osób zostało rannych” – napisała w tweecie.

Miejscowe media początkowo donosiły, że napastnik został zastrzelony przez funkcjonariuszy, ale informacji tych służby nie potwierdziły.

Nożownik na Moście Londyńskim

Policja otrzymała zgłoszenie o ataku nożownika o godzinie 13.58 czasu lokalnego. Według mediów, zaczęło się od bójki na moście, podczas której ktoś został dźgnięty nożem. Świadkowie mówili też o strzałach.

Miejsce zdarzenia zostało otoczone kordonem policji. Przyjechało wiele karetek pogotowia. W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania z miejsca zdarzenia.

„Ci, którzy chcą nas zaatakować i podzielić, nigdy nie odniosą sukcesu”

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że jest informowany na bieżąco o rozwoju wydarzeń. – Chcę podziękować policji i służbom ratunkowym za natychmiastową reakcję – dodał.

Także burmistrz Londynu Sadiq Khan przekazał, że pozostaje w kontakcie ze stołeczną policją. „Potwierdzono, że ludzie zostali ranni w tym ataku. Sercem jestem z nimi i ich rodzinami” – napisał burmistrz w oświadczeniu, opublikowanym na Twitterze.

„Musimy – i tak zrobimy – wytrwać w naszej determinacji, by pozostać silnymi i zjednoczonymi w obliczu terroru. Ci, którzy chcą nas zaatakować i podzielić, nigdy nie odniosą sukcesu” – oświadczył Khan.

Khan podziękował służbom ratunkowym. Wezwał do o omijania okolicy London Bridge. „Jeżeli znajdziecie się w pobliżu miejsca zdarzenia, proszę, działajcie zgodnie z poleceniami funkcjonariuszy” – apelował.

London Bridge

London Bridge, który łączy finansową dzielnicę City z południowym brzegiem Tamizy, jest zamknięty dla ruchu, a teren wokół ewakuowany.

Na tym samym moście doszło w czerwcu 2017 r. do ataku terrorystycznego. Trzech zainspirowanych działalnością Państwa Islamskiego terrorystów rozjechało samochodem trzy osoby, a następnie w innym miejscu zaatakowali przechodniów nożami.

Średniej siły oddziaływania wystąpią między 28-30 listopada

 

Źródło: reuters, pap, BBC, Sky News

 

0 0 votes
Article Rating