Zeta szybko zbliża się do stanu Luizjana i jest już huraganem drugiej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Władze nakazały ewakuacje mieszkańcom najbardziej narażonych regionów.

Huragan Zeta przybrał na sile, według prognoz amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów (NHC) w środę uderzy w Luizjanę. Niesie ze sobą porywy wiatru o prędkości do 155 kilometrów na godzinę. Będzie to kolejny w tym sezonie huragan, który uderzy w tamten region.

Może przyspieszyć

Zeta znajduje się obecnie około 255 kilometrów na południowy zachód od Nowego Orleanu w stanie Luizjana. Kieruje się na północy-wschód z prędkością 35 kilometrów na godzinę.

Żywioł uderzy w południowo-wschodnie wybrzeże stanu jako huragan drugiej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Jeszcze w środę po południu był pierwszej kategorii.

– Zeta docierając na wybrzeże Luizjany będzie znaczącym huraganem – powiedział Daniel Brown z NHC.

NHC podało, że huragan spowoduje falę sztormową o wysokości ponad dwóch metrów na obszarze od Port Fourchon w Luizjanie do ujścia Rzeki Pearl w stanie Missisipi. Od wybrzeża Zatoki do środkowych Appalachów prognozuje się opady o sumie 50-100 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Huragan Zeta na zdjęciu satelitarnym (NOAA)

Przygotowania do nadejścia żywiołu

W Nowym Orleanie wstrzymano usługi miejskie i tranzytowe, a władze poradziły mieszkańcom regionów nieobjętych systemem wałów ochronnych, aby wyjechali na wyżej położone tereny. Społeczności przybrzeżne wezwano do ​​obowiązkowej ewakuacji. Wstrzymano prace na platformach wiertniczych.Luizjana i Alabama wydały stanowe rozkazy nadzwyczajne, a administracja prezydenta Donalda Trumpa ogłosiła stan wyjątkowy, który zapewnia dodatkowe zasoby federalne Luizjanie.

Do sprzątania szkód po przejściu żywiołu wyznaczono około 1,4 tysiąca członków Gwardii Narodowej. Utworzono też magazyny żywności, wody i innych artykułów pierwszej potrzeby.

 

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 27-31 października ze szczytami 28, 29 i 30 października

 

Źródło: Reuters

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating