Arktyczne masy powietrza, które napłynęły do Stanów Zjednoczonych, przyniosły intensywne opady śniegu. Pobite zostały dzienne rekordy minimalnej temperatury. Pogoda wywołała ogromne utrudnienia komunikacyjne – w wypadkach na drogach zginęły cztery osoby.

Zimne masy powietrza przyniosły rekordowo niską temperaturę w wielu regionach Stanów Zjednoczonych. Pojawiły się intensywne opady śniegu, które w kilku stanach, między innymi w Kansas i Illinois, pobiły dotychczasowe rekordy. Jak twierdzą meteorolodzy, wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych dni wysokość pokrywy śnieżnej jeszcze wzrośnie.

Pogoda była przyczyną wielu wypadków drogowych. Zginęły cztery osoby – jedną z ofiar jest ośmioletnia dziewczynka, która zginęła w wypadku z udziałem ciężarówki.

Minimalna temperatura prognozowana na najbliższą noc (National Weather Service)

Kierowca stracił panowanie na śliskiej drodze. Utrudnienia pojawiły się także w ruchu lotniczym – odwołano ponad tysiąc lotów.

W niektórych stanach zamknięto szkoły.

Środek zimy w listopadzie

Według amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) masa arktycznego chłodu ma rozprzestrzenić się w kierunku wschodniego wybrzeża. Jak podano, zimny front sprawi, że przeważająca część kraju odczuje aurę typową dla „środka zimy” w listopadzie. Według meteorologa NWS Kevina Birka ta masa powietrza jest „bardziej typowa dla połowy stycznia niż dla połowy listopada”.

W kilku miastach w stanie Kansas we wtorek pobite zostały dzienne rekordy temperatury. Najzimniej było w Garden City, gdzie termometry wskazały -18 stopni Celsjusza, pobijając rekord z zeszłego roku wynoszący -13 st. C. Z kolei w Chicago termometry pokazały -13,9 st. C, co przebiło rekord z 1986 roku wynoszący -13,3 st. C.

 

 

Źródło: bbc.com

 

0 0 votes
Article Rating