W Zatoce Bengalskiej formuje się cyklon tropikalny. Jak mówią meteorolodzy, nieustannie rośnie w siłę. Na razie nie jest do końca jasne, gdzie zejdzie na ląd, jednak według prognoz może poważnie zagrozić Indiom i Bangladeszowi.

Cyklon formując się w Zatoce Bengalskiej (JTWC/SATOPS)

W Indiach i Bangladeszu w przyszłym tygodniu może zrobić się bardzo niebezpiecznie. Przyczyną gwałtownej pogody może być cyklon tropikalny, która obecnie formuje się w Zatoce Bengalskiej.

Kiedy cyklon się ukształtuje, stanie się pierwszym tego typu zjawiskiem w tegorocznym sezonie na Oceanie Indyjskim. Otrzyma wtedy nazwę Amphan.

Prognozowana trasa cyklonu tropikalnego (JTWC)

Rośnie w siłę

Modele pogodowe od kilku dni prognozują rozwój żywiołu w Zatoce Bengalskiej.

– Ten system stale się umacnia i staje się bardziej uporządkowany – powiedziała meteorolog Jennifer Gray. – Może się stać potężną burzą, jeszcze zanim zejdzie na ląd w przyszłym tygodniu – dodała.

Obecnie jest za wcześnie, by jasno określić potencjalne skutki i miejsce, w którym pojawi się cyklon. Badacze przewidują, że wichura może być odczuwalna nawet w północnych i północno-wschodnich regionach kraju.

Temperatura powierzchni morza w tym regionie jest na tyle wysoka, aby Amfan mógł stać się odpowiednikiem poważnego huraganu. We wszystkich prognozowanych modelach widać, że cyklon staje się dość silny.

 

Niebezpieczny czas

W czwartek w nocy w Filipiny uderzył pierwszy tajfun w tym roku. Tymczasem pierwsza tropikalna burza zdaje się rozwijać w pobliżu Bahamów.

W północnej części Oceanu Indyjskiego są wyraźnie zaznaczone sezony, w których mogą pojawiać się niebezpieczne zjawiska. Trwają od kwietnia do czerwca i od października do listopada. Są to pory przypadające bezpośrednio przed i po sezonie monsunów.

 

 

 

Źródło: CNN
0 0 votes
Article Rating