W ciągu najbliższych kilkunastu godzin wystąpi silna burza geomagnetyczna.
Do magnetosfery jednocześnie dotrze plazma z dwóch silnych koronalnych wyrzutów masy.
W ciągu ostatnich dwóch dni z plamy słonecznej 1618 wystąpiły 4 silne rozbłyski klasy M oraz koronalne wyrzuty masy (CME).
Poniższe zdjęcie z magnetogramu pokazuje wielkość plamy 1618 w formie zaburzeń magnetycznych.
Aktualne pomiary z magnetometru
Burzy geomagnetycznej możemy się spodziewać między północą, a godzinami porannymi. Pierwsza fala powinna dotrzeć około 21:00 naszego czasu.
Według NASA, około 4:00 nad ranem mają się skumulować dwa CME na ziemskiej magnetosferze.
Więcej informacji na Forum.LosyZiemi.pl
Źródło: NASA
Dlaczego naukowcy tak bardzo obawiają się rozbłysków słonecznych, nawet zwykłych M-ek ? Odpowiedź jest prosta, boją się o swoje narzędzia pracy, czyli satelity, które są słabiej chronione przez magnetosferę Ziemi niż jej powierzchnia. Ale zapominamy, że wiatr słoneczny odchyla przenikliwe promieniowanie galaktyczne, chroniąc w ten sposób życie na Ziemi. Ponieważ Słońce wchodzi w baaardzo długi okres odpoczynku, naukowcy będą być może zadowoleni, ale czy zwykli ludzie też ?
To jest bardzo niska aktywność jak na szczyt słoneczny:
http://soho.nascom.nasa.gov/data/realtime/hmi_igr/512/
Poniższy raport pokazuje historię powstawania prognoz NASA. Wynika z tego, że takie prognozy nie są jednomyślne i znacznie różnią się, zarówno co do daty maximum jak i jego wielkości.
Najlepiej więc obserwować aktualne tendencje cyklu i nie za bardzo wierzyć w prognozy, które lepiej nazwać przepowiedniami.
http://www.swpc.noaa.gov/SolarCycle/SC24/index.html