Walijska policja prowadzi dochodzenie w sprawie zniszczenia chronionego gniazda rybołowów nad jeziorem. W gnieździe były świeżo złożone jaja. Na nagraniu słychać piłę łańcuchową, a następnie widać, jak platforma lęgowa upada do wody.

Do zdarzenia doszło 30 kwietnia późnym wieczorem nad zbiornikiem retencyjnym Llyn Brenig w północnej części Walii. „Przerażający akt wandalizmu” – tak skomentowała je w mediach społecznościowych działająca tam organizacja na rzecz ochrony rybołowów.

Na platformę lęgową była zwrócona kamera. Dzień wcześniej organizacja świętowała to, że samica złożyła jaja.

Gniazdo ścięte piłą łańcuchową

Według lokalnej policji sprawcy przybyli w to miejsce łodzią. Na nagraniu zamieszczonym na ich profilu na Twitterze słychać dźwięk piły łańcuchowej, a następnie widać, jak gniazdo upada do wody.

W sobotę 1 maja postawiono w tym miejscu nową platformę dla ptaków. Ekolodzy zastanawiają się nad tym, jakie wprowadzić środki ostrożności, aby nie doszło do podobnej sytuacji ponownie.

Rybołów (Pandion haliaetus) to rzadki gatunek w Wielkiej Brytanii. Według inicjatywy zajmującej się ochroną rezerwatu przyrody Cord Dyfi w Walii, w całym kraju występuje tylko około 300 par lęgowych. W Walii żyje kilka par hodowlanych.

0 0 votes
Article Rating