Szóstego marca w wieku 94 lat zmarł holenderski wynalazca Lou Ottens. To on stworzył kasety magnetofonowe. Od zaprezentowania pierwszej kasety na targach w latach 60. na świecie sprzedano ich około 100 miliardów.

Inżynier Lou Ottens zmarł w swoim mieście rodzinnym Duizel na południu Holandii.

Od 1960 roku był szefem działu rozwoju produktów holenderskiej firmy Philips, gdzie wraz ze swoim zespołem opracował kasetę magnetofonową.

Produkt został zaprezentowany w 1963 roku na targach elektroniki organizowanych przez Radio Berlin i wkrótce okazał się światowym sukcesem.

Po tym, jak wiele japońskich firm zaczęło produkować kasety taśmowe w różnych rozmiarach, umowa zawarta między Philipsem a Sony przyznała patent modelowi opracowanemu przez zespół Ottensa.

Wynalazca zaangażowany był też w rozwój dysków kompaktowych, z których ponad 200 mln zostało do tej pory sprzedanych na całym świecie.

Kiedy Philips prezentował w 1982 roku pierwszy odtwarzacz CD, Ottens powiedział: „Zwykłe odtwarzacze właśnie stały się przestarzałe”. Cztery lata później odszedł na emeryturę.

Pytany o swoją karierę, odpowiadał, że najbardziej żałuje, że to Sony, a nie Philips stworzył odtwarzacz kasetowy – Walkmana.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating