Chmura zanieczyszczeń po katastrofie w niemieckim Leverkusen kieruje się w stronę Polski. Synoptycy IMGW ostrzegają, że w godzinach porannych dotrze do naszego kraju i będzie przemieszczać się wzdłuż północnych regionów.

Kilkadziesiąt kilometrów od regionu, w który w ubiegłym tygodniu zmagał się z ulewami i powodziami, doszło do kolejnej katastrofy. Na terenie zakładu chemicznego w Leverkusen w Nadrenii Północnej-Westfalii doszło do eksplozji. Władze miasta przekazały, że palił się zbiornik z rozpuszczalnikami. Zginęła jedna osoba.

Służby niemieckie zaklasyfikowały wybuch jako ekstremalne zagrożenie. Mieszkańcy otrzymali informację, aby pozostać w domach, zamknąć okna i wyłączyć urządzenia wentylacyjne.

IMGW ostrzega

Jak podali eksperci, około godziny 13 pożar był już ugaszony. Według lokalnej straży pożarnej, pierwsze badania nie wskazywały na skażenia powietrza, które mogłoby zagrozić życiu i zdrowiu.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że w środę w godzinach porannych do granic naszego kraju może dotrzeć rozproszona smuga zanieczyszczeń.

„Koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, w tym częściowo również 'wypłukaniu’ przez opady deszczu” – podali w komunikacie wydanym we wtorek wieczorem.

Smuga ma dotrzeć do kraju do godziny 9, a następnie kierować się wzdłuż północnych regionów kraju.

„Zanieczyszczenie nie jest obecnie widoczne na zdjęciach satelitarnych, ponieważ w rejonie zdarzenia panuje duże zachmurzenie. […] IMGW-PIB monitoruje sytuację, kolejne komunikaty będą podawane w naszych serwisach informacyjnych” – dodano w komunikacie.

 

Źródło: IMGW

 

Leverkusen, Niemcy – Potężna eksplozja na składzie odpadów chemicznych firmy Bayer

3.7 3 votes
Article Rating