Otyłość staje się coraz większym problemem, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Dotychczasowe badania sugerowały związek pomiędzy mikroflorą w organizmie człowieka, a otyłością. Najnowsze badania pokazują, że antybiotyki zmieniając mikroflorę, mogą mieć wpływ na nadwagę.

antybiotyki_dzieci

Autorzy pierwszego badania posłużyli się danymi z przychodni dziecięcych z lat 2001-2013. Wytypowano wszystkie dzieci z corocznymi wizytami w wieku 0-23 miesięcy (do 2 lat) i przynajmniej 1 wizytą w wieku 24-59 miesięcy (2-5 lat). Grupa liczyła 64 580 dzieci.

Badanie wykazało że 69 proc. dzieci dostało antybiotyk przed ukończeniem 2 roku życia, średnio było to 2,3 antybiotyku.
Większe ryzyko otyłości związane było z większą ilością przyjmowanych antybiotyków- zwłaszcza wśród dzieci, które otrzymały przynajmniej 4 razy antybiotyk zanim skończyły 2 lata.

W USA otyłe jest 10 proc. 2-latków, 14 proc. 3-latków, 15 proc. 4-latków.

W grupie dzieci poddanych antybiotykoterapii do 2 roku życia dane wypadły odpowiednio:
23 proc. 2-latki, 30 proc. 3-latki, 33 proc. 4-latki

Największe ryzyko występuje wśród dzieci, którym podano antybiotyki o szerokim spektrum działania- amoksycylinę czy tetracyklinę
„Otyłość wynika z wielu czynników. Wyniki naszych badan sugerują, że podawanie antybiotyków dzieciom do ukończenia 2 roku życia, jest jednym z tych czynników”- Napisali badacze w artykule opublikowanym w „JAMA Pediatrics

antybiotyki_ciąża

Antybiotyki wpływają na mikroflorę w organizmie kobiety ciężarnej i mogą przenikać do dziecka poprzez łożysko. Naukowcy zaczynają rozumieć, że bakterie występujące w jelitach pełnią bardzo ważną rolę i ich niedobór może powodować problemy zdrowotne.
Kolejne badania przeprowadzone przez badaczy z Columbia University’s Mailman School of Public Health wykazały, że u dzieci kobiet, które w drugim i trzecim trymestrze ciąży przyjmowały antybiotyk, wzrasta ryzyko otyłości w wieku 7 lat. Dodatkowo badanie wykazało, że u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie (bez względu na to czy „ze wskazaniem” czy „na życzenie”) także wzrasta ryzyko otyłości.

Wytypowano 727 zdrowych, niepalących ciężarnych kobiet w latach 1998-2006. Wśród tej grupy było 436 kobiet, których dzieci także były badane do ukończenia 7 roku życia.
Wśród tych 436 dzieci, 70 (16 proc.) miało matkę, która przyjmowała antybiotyk będąc w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Dzieci te miały o 84 proc. większe ryzyko otyłości w wieku 7 lat, w porównaniu z dziećmi, których matki nie otrzymywały antybiotyków.

Badania dotyczące wpływu cesarskiego cięcia na otyłość wykazały, że niezależnie od używania przez ciężarną antybiotyków, u dziecka urodzonego tą metodą ryzyko otyłości jest wyższe o 46 proc. w porównaniu z dziećmi urodzonymi naturalnie.

Podobnie jak w przypadku antybiotyków, cesarskie cięcie zaburza naturalną wymianę mikroflory między matką a dzieckiem i zaburza równowagę bakteryjną u dziecka.
Badania zostały opublikowane z International Journal of Obesity

 

źródło: sciencedaily.com
ciężarna kobieta, antybiotyki, cesarskie cięcie, flora bakteryjna, zaburzenie, otyłość dzieci, Pregnant woman, antibiotics, cesarean section, flora, disorder, obesity, children.

Polecane:

Nagle pękła ziemia w Peru na odcinku 3 km i szerokości 100m
Polska - Ziemia trzęsie się w Kielcach, zjawisko badają naukowcy z PAN
Bardzo silne i głębokie trzęsienie ziemi w pobliżu Fidżi, magnituda 7.3, głębokość 626 km
Słońce - Wystąpiły dwa silne rozbłyski najwyższej klasy X1.7 i X2.1, oderwała się również duża ilość...
Chiny jednostronnie ogłosiły, że będą kontrolować przestrzeń powietrzną nad łańcuchem wysp malutkich...
Papuga może rozwiązać zagadkę, zapamiętała i powtarza ostatnie zdanie wypowiedziane przed zabójstwem...
Tokio, Japonia - Napastnik na basenie pociął czymś ostrym 9 kobiet
Trzęsienie ziemi w Meksyku, magnituda 6.2, zginęło 5 osób
Bardzo niskokaloryczna dieta u zwierząt szybko prowadzi do zaniku objawów cukrzycy typu 2, podobnie ...