Naukowcy z NASA 26 lutego ogłosili odkrycie 715 nowych planet pozasłonecznych. Według ekspertów niektóre z nich wraz ze swoimi gwiazdami tworzą układ “przypominający trochę nasz system planetarny”.

– Jak dotąd jest to największa grupa planet – nie kandydatów na egzoplanety, ale faktycznie potwierdzonych egzoplanet – którą udało się ogłosić w jednym czasie – powiedział Douglas Hudgins z NASA.Odkrycie zawdzięczamy “Keplerowi”Odkrycie nie byłoby możliwe gdyby nie misja Kosmicznego Teleskopu Keplera. – Zespół naukowców z misji Keplera nadal zadziwia nas wynikami swojej pracy – powiedział John Grünsfeld, z Naukowego Dyrektoriatu Misyjnego NASA. – Nowe planety i ich układy słoneczne przypominają trochę nasz system planetarny – dodał.

Zweryfikowano ponad 700 planet

Misja Kosmicznego Teleskopu Keplera rozpoczęła się w 2009 roku. Od tego czasu liczba odkrywanych planet znacząco wzrosła. W rzeczywistości Kepler zaobserwował setki potencjalnych układów planetarnych podobnych do naszego, ale dopiero dokładna analiza pozwoliła zweryfikować 715 z nich.

Na czterech planetach może istnieć życie?

Naukowcy zauważyli również, że większość planet krąży zbyt blisko swoich gwiazd. Oznacza to, że są one zbyt gorące do podtrzymywania życia, które jest nam znane. W wyniku ostatecznej fazy weryfikacji ekspertom udało się zauważyć, że tylko cztery spośród 715 obiektów są większe od Ziemi “zaledwie” 2,5 razy i znajdują się w tzw. strefie mieszkalnej, czyli teoretycznie występują tam warunki sprzyjające życiu.

Niestety współczesna nauka nie dysponuje technologią, która pozwoliłaby rozwiać wszelkie wątpliwości, dlatego niezbędne są dalsze badania.

Cały raport naukowców z NASA zostanie opublikowany 10 marca w czasopiśmie “The Astrophysical Journal”.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Znikające jeziora - coraz częstsze zjawisko
Włochy - Wyspa Montecristo zostanie zbombardowana 26 tonami trucizny, żeby zabić 13 mln szczurów
Asteroida Apophis 99942 minęła Ziemię, powróci tu w 2029 i 2036 roku, wtedy przeleci wyjątkowo blisk...
Australia - Fala upałów na południowym wschodzie kraju, w nocy do 36 st.C.
Północny Atlantyk - Zbliża się kolejny sezon huraganów, podobno ma być najsłabszy od dziesięcioleci
Życie na Ziemi mogło powstać miedzy innymi dzięki temu, że planeta posiada pole magnetyczne, które c...
W najbliższych dniach może wystąpić wzrost aktywności sejsmicznej, mogą wystąpić silne trzęsienia zi...
Gorąco na południu Europy, w hiszpańskiej Kordobie 47°C w cieniu
Europa - W powietrzu wykryto małe ilości promieniotwórczego izotopu ruten-106, źródło promieniowania...