Naukowcy z NASA 26 lutego ogłosili odkrycie 715 nowych planet pozasłonecznych. Według ekspertów niektóre z nich wraz ze swoimi gwiazdami tworzą układ “przypominający trochę nasz system planetarny”.

– Jak dotąd jest to największa grupa planet – nie kandydatów na egzoplanety, ale faktycznie potwierdzonych egzoplanet – którą udało się ogłosić w jednym czasie – powiedział Douglas Hudgins z NASA.Odkrycie zawdzięczamy “Keplerowi”Odkrycie nie byłoby możliwe gdyby nie misja Kosmicznego Teleskopu Keplera. – Zespół naukowców z misji Keplera nadal zadziwia nas wynikami swojej pracy – powiedział John Grünsfeld, z Naukowego Dyrektoriatu Misyjnego NASA. – Nowe planety i ich układy słoneczne przypominają trochę nasz system planetarny – dodał.

Zweryfikowano ponad 700 planet

Misja Kosmicznego Teleskopu Keplera rozpoczęła się w 2009 roku. Od tego czasu liczba odkrywanych planet znacząco wzrosła. W rzeczywistości Kepler zaobserwował setki potencjalnych układów planetarnych podobnych do naszego, ale dopiero dokładna analiza pozwoliła zweryfikować 715 z nich.

Na czterech planetach może istnieć życie?

Naukowcy zauważyli również, że większość planet krąży zbyt blisko swoich gwiazd. Oznacza to, że są one zbyt gorące do podtrzymywania życia, które jest nam znane. W wyniku ostatecznej fazy weryfikacji ekspertom udało się zauważyć, że tylko cztery spośród 715 obiektów są większe od Ziemi “zaledwie” 2,5 razy i znajdują się w tzw. strefie mieszkalnej, czyli teoretycznie występują tam warunki sprzyjające życiu.

Niestety współczesna nauka nie dysponuje technologią, która pozwoliłaby rozwiać wszelkie wątpliwości, dlatego niezbędne są dalsze badania.

Cały raport naukowców z NASA zostanie opublikowany 10 marca w czasopiśmie “The Astrophysical Journal”.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

USA - Rząd musi lepiej zabezpieczyć swoje 104 elektrownie atomowe
Irak - Największe od 30 lat opady deszczu nawiedziły Bagdad, spadło 67 l/mkw [Video]
UK - Biuro Meteorologiczne będzie w swoich prognozach brało pod uwagę także zjawiska zachodzące na S...
Europa - Społeczności zbieracko-łowieckie ery mezolitycznej zaczęły hodować świnie około 6600 lat te...
Polska - Produkcja ektoiny składa się z 22 etapów syntezy chemicznej, gram jest droższy od złota
Promienie gamma pojawiają się podczas każdej burzy z piorunami
USA - W Alabamie na południu kraju termometry zarejestrowały najniższą od 129 lat temperaturę, -18 s...
Japonia - Osoby z uszkodzonymi fotoreceptorami w zewnętrznej warstwie jądrzastej siatkówki mają szan...
Drukarka 3D drukuje dom o powierzchni 38 m2 w 24 godziny kosztem około 10 tysięcy dolarów