W tą niedzielę rozpoczyna się międzynarodowy projekt poszukiwania ukrytych grobowców w piramidach. Dzięki zainstalowaniu wrażliwych czujników rejestrujących potoki mionów zostanie stworzona mapa wnętrza piramidy.

Piramida_Khufu_wejscie

Podziemne wejście pod piramidą Cheopsa. Wikimedia/Olaf Tausch

Podobnych technik użyto do przeskanowania starożytnych piramid w Meksyku i Belize, a także zrujnowanych reaktorów elektrowni atomowej Dai-ichi w Fukushimie.

„Badanie zostanie przeprowadzone poprzez inwazyjne, lecz nie destruktywne techniki oparte na promieniowaniu kosmicznym we współpracy z naukowcami oraz ekspertami z Japonii, Francji i Kanady” — powiedział minister d/s starożytności Mamdouh Eldamaty na konferencji prasowej w Kairze.

Pierwsze skanowanie ma zostać przeprowadzone na Piramidzie Łamanej w Dahshur, 30 km na południe od Kairu. Piramida faraona Sneferu ma około 4600 lat i jest znana z tego, że zawiera dwie odkryte komnaty grobowe, ale archeolodzy podejrzewają, że jest tam więcej pomieszczeń dotychczas nie odnalezionych.

Egipt_piramida_Dahshur

Foto: AP Photo/Coralie Carlson

Projekt zakłada przeskanowanie Piramidy Łamanej, Czerwonej Piramidy w Dahshur oraz słynnych piramid Khufu (Cheopsa) i Chefrena w Gizie. Naukowcy, oprócz detektorów promieniowania kosmicznego, użyją też sprzętu do obrazowania termicznego w bliskiej podczerwieni do przeskanowania monumentalnych obiektów.
Badania mają trwać przez cały rok 2016. Dokładniejsze poszukiwania zostaną przeprowadzone w celu znalezienia ukrytej komory w okolicy grobowca Tutanhamona, gdzie podobno znajduje się grób królowej Nefretete.

 

Źródło: forbes.com

Tagi: archeologia, piramidy, promieniowanie kosmiczne, skanowanie, prześwietlenie, Sneferu, Cheops, Chefren, Tutanhamon, Nefretete, Nefertiti, Kair, Dahshur, Giza

Polecane:

Chiny - Statek Shenzhou 10 z trójką taikonautów na pokładzie poleciał na orbitę
Polska - W weekend cofniemy zegarki o godzinę, będziemy mieli czas zimowy
Rejon kory przedczołowej w mózgu zajmuje się rozpoznawaniem twarzy i identyfikowaniem miejsc
USA - Myśliwiec Harrier AV-8B należący do marynarki wojennej spadł na dom w miasteczku Imperial w Ka...
Wrocław, Polska - W pewnym stopniu naprawiono przerwany rdzeń kręgowy, przeszczepiono glejowe komórk...
Perth, Australia - Przez 4 dni z rzędu temperatura przekraczała 40 st.C., poprzedni rekord wystąpił ...
UK - Po 20 latach wybudują pierwszą elektrownię atomową, moc siłowni wynosić będzie 3.2 GW, co stano...
Chiny - Trzęsienie ziemi przy granicy z Tadżykistanem, magnituda 6.5 w skali Richtera, zniszczone do...
Chiny - Jeszcze w tym roku chcą pobrać próbki z Księżyca i dostarczyć je na Ziemię