W tą niedzielę rozpoczyna się międzynarodowy projekt poszukiwania ukrytych grobowców w piramidach. Dzięki zainstalowaniu wrażliwych czujników rejestrujących potoki mionów zostanie stworzona mapa wnętrza piramidy.

Piramida_Khufu_wejscie

Podziemne wejście pod piramidą Cheopsa. Wikimedia/Olaf Tausch

Podobnych technik użyto do przeskanowania starożytnych piramid w Meksyku i Belize, a także zrujnowanych reaktorów elektrowni atomowej Dai-ichi w Fukushimie.

„Badanie zostanie przeprowadzone poprzez inwazyjne, lecz nie destruktywne techniki oparte na promieniowaniu kosmicznym we współpracy z naukowcami oraz ekspertami z Japonii, Francji i Kanady” — powiedział minister d/s starożytności Mamdouh Eldamaty na konferencji prasowej w Kairze.

Pierwsze skanowanie ma zostać przeprowadzone na Piramidzie Łamanej w Dahshur, 30 km na południe od Kairu. Piramida faraona Sneferu ma około 4600 lat i jest znana z tego, że zawiera dwie odkryte komnaty grobowe, ale archeolodzy podejrzewają, że jest tam więcej pomieszczeń dotychczas nie odnalezionych.

Egipt_piramida_Dahshur

Foto: AP Photo/Coralie Carlson

Projekt zakłada przeskanowanie Piramidy Łamanej, Czerwonej Piramidy w Dahshur oraz słynnych piramid Khufu (Cheopsa) i Chefrena w Gizie. Naukowcy, oprócz detektorów promieniowania kosmicznego, użyją też sprzętu do obrazowania termicznego w bliskiej podczerwieni do przeskanowania monumentalnych obiektów.
Badania mają trwać przez cały rok 2016. Dokładniejsze poszukiwania zostaną przeprowadzone w celu znalezienia ukrytej komory w okolicy grobowca Tutanhamona, gdzie podobno znajduje się grób królowej Nefretete.

 

Źródło: forbes.com

Tagi: archeologia, piramidy, promieniowanie kosmiczne, skanowanie, prześwietlenie, Sneferu, Cheops, Chefren, Tutanhamon, Nefretete, Nefertiti, Kair, Dahshur, Giza

Polecane:

Białoruś zbuduje elektrownie jądrową przy granicy z Polską
Tajlandia - Najbardziej owłosiona dziewczynka świata, choruje na hipertrichozę - Syndrom wilkołaka
Brazylia - Będą "produkować" 4 mln zmutowanych genetycznie komarów tygodniowo, żeby walczy...
USA - Superbomba GBU-57 jest gotowa do użycia, wbija się w ziemię na głębokość do 61 metrów i eksplo...
Morze Ochockie - Silne, ale na szczęście bardzo głębokie trzęsienie ziemi między Rosją, a Japonią, m...
CERN potwierdza z jeszcze większą pewnością odkrycie bozonu Higgsa
Dzieci z niedoborem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 mogą przejawiać trudności z koncentrac...
Rosja - Odwołana została kolejna próba startu nowej rakiety Angara-1.2PP z kosmodromu w Plesiecku
USA - Skonstruowano materiał, który pod wpływem naciągania potrafi zmieniać kolory tak jak skóra kam...