W niektórych miejscowościach jednego dnia spadło 140 l/mkw. deszczu. Ulewy wywołały powodzie, w których zginęły trzy osoby, a jedna jest zaginiona. Na wyspie Zakintos pojawiła się trąba wodna.

grecja-miejscami-spadlo-nawet-140-l-m2-1

We wtorek Grecję nawiedziły ulewy. W rezultacie obfitych opadów deszczu powstały powodzie.

Woda przyczyniła się do śmierci trzech osób. Jedną ofiarą jest 63-letnia kobieta, mieszkająca w pobliżu miasta Kalamata na półwyspie Peloponez. Kobieta poruszała się na wózku inwalidzkim. Kiedy do jej mieszkania zaczęła wlewać się woda, starsza pani była w piwnicy. Kolejnymi ofiarami są 80-letni i 90-letni mężczyźni z miejscowości Thourio.

Kobieta z północnej Grecji jest uznana za zaginioną. W miejscowości Igoumenitsa woda powodziowa porwała rumuńską rodzinę. 36-letnią kobietę i jej dwójkę małych dzieci wyciągnęli z wody ratownicy.

140 l/mkw. deszczu

Powodzie powstały w miejscowościach ciągnących się w pasie od Salonik do Sparty. Deszcz na drogach wywołał wiele utrudnień dla kierowców. W miejscowości Pirgos woda zalała sklepy i domy.

Straż pożarna otrzymała 170 zgłoszeń w miejscowości Kalamata i 30 ze Sparty. Powódź zalała również autostradę w Salonikach.

– Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego – powiedział Panagiotis Nikas, burmistrz miasta Kalamata. – Spadło około 140 l/mkw. deszczu – dodał.

Trąba wodna

Mieszkańcy i turyści na wyspie Zakintos mieli okazję podziwiać niezwykłe pogodowe zjawisko. W okolicy miasta Lagana na morzu powstałą trąba wodna.

grecja-miejscami-spadlo-nawet-140-l-m2-traba-wodna-wystapila-na-wyspie-zakintos grecja-miejscami-spadlo-nawet-140-l-m2-4 grecja-miejscami-spadlo-nawet-140-l-m2-3 grecja-miejscami-spadlo-nawet-140-l-m2-2

 

Źródło: BBC, ENEX, tvnmeteo

Polecane:

Bośnia - Gwałtowne załamanie pogody, nawet 30 cm śniegu i mróz w maju [Video]
Mars - Nowe zdjęcia zrobione przez łazik Curiosity
Australia - DNA Aborygenów wykazuje na związek z mieszkańcami Indii
Rozwiązano zagadkę tajemniczych dzięków rejestrowanych od 50 lat w oceanach, generują je płetwale ka...
Biegun Północny - W ciągu 50 lat pokrywa śnieżna w Arktyce miejscami zmniejszyła się 30-50 proc.
Japonia - Potężny wybuch i erupcja wulkanu Ontake znajdującego się 200 km od Tokio
Na Morzu Północnym 14 metrowa fala uderzyła w platformę wiertniczą, jedna osoba zginęła, ewakuowano ...
Rosja - Silna burza śnieżna na Uralu, kierowcy ponad 16 godzin czekali na pomoc, jedna osoba zamarzł...
Ogólna teoria względności Einsteina może nie obowiązywać już w horyzoncie zdarzeń czarnej dziury