Rosjanie stworzą dwie brygady, których jedynym zadaniem będzie ochrona cennych zasobów za kołem podbiegunowym. Minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow oznajmił również, że ruszy produkcja rosyjskich pocisków balistycznych Buława.

– Sztab Generalny pracuje nad planami stworzenia dwóch takich jednostek – oznajmił Sierdiukow, nie precyzując jednak, gdzie będą stacjonować brygady i jak będą uzbrojone.

W czwartek premier Rosji Władimir Putin oznajmił, że “Rosja będzie bronić w Arktyce swoich interesów strategicznych i rozszerzać tam swoją obecność”. Premier zapowiedział również budowę nowoczesnych portów w dorzeczu Obu i rzek łączących Arktykę z innymi drogami rzecznymi Rosji.

Wyjaśnił też, że poprzez ocieplanie się klimatu w Arktyce powstają nowe możliwości żeglugi, i zaznaczył, że północny szlak morski ma “strategiczne znaczenie transportowe”.

Rosja od kilku lat zgłasza pretensje do arktycznego szelfu kontynentalnego, który kryje w sobie wiele naturalnych bogactw, a poprzez rozwój technologii dostęp do nich stanie się wkrótce łatwy i opłacalny ekonomicznie. Z tego też powodu rośnie napięcie między Moskwą a innymi krajami roszczącymi sobie prawa do szelfu, m.in. Norwegii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Start Buławy

Również w piątek Sierdiukow poinformował, że Rosja gotowa jest do startu produkcji międzykontynentalnych pocisków balistycznych Buława, które mają stać się trzonem rosyjskich wojsk rakietowych i podstawą arsenału atomowego.

28 czerwca Rosjanie przeprowadzili udaną próbę Buławy, która może przenosić dziesięć głowic, a siła jej uderzenia jest sto razy większa niż bomby zrzuconej na Hiroszimę

Rosyjska flota zyskuje skuteczną broń

“Buława” to odpalana z okrętów podwodnych rakieta balistyczna o zasięgu międzykontynentalnym. Może przenosić do 10 głowic i jest trudna do przechwycenia dla systemów obrony przeciwrakietowej ze względu na możliwość nieprzewidywalnej zmiany trajektorii lotu. Jako pierwszy zostanie w nią wyposażony okręt podwodny “Jurij Dołgoruki”. W budowie jest druga tego typu jednostka – “Aleksander Newski”.

Źródło: tvn24.pl , wiadomosci.gazeta.pl

Polecane:

Kolejny potężny rozbłysk na Słońcu klasy X6.9 wystąpił dziś o 8:01 UTC
Kaliningrad, Rosja - Działa już radar o zasięgu 6 tysięcy km, 30 km od polskiej granicy
Półwysep Arabski - Woda zalała pustynię i zabiła 18 osób
Naukowy znaleźli sposób na grypę, stworzyli białko, które przyłącza się do wirusa i niweluje jego dz...
Mars - Curiosity analizuje dzięki laserowi impulsowemu skład chemiczny skał
Malezja - W czekoladach Cadbury wykryto śladowe ilości DNA świni, Muzułmanie są wściekli i żądają za...
W Australii wyląduje wyjątkowy samolot, Antonov An-225 Mrija jest tylko jeden na świecie, jest najwi...
Zakończyła się anomalia La Niña, wiosną prawdopodobnie rozpocznie się El Niño
Selektywne wyeliminowanie starych komórek może ograniczać rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów