Dzień po tym, jak na orbicie Marsa znalazła się sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dotarł tam kolejny bezzałogowy statek kosmiczny, tym razem należący do Chin. Jednym z głównych celów misji ma być stworzenie mapy geologicznej Czerwonej Planety.

W czwartek 11 lutego o godzinie 19.52 czasu pekińskiego (godz. 12.52 w Polsce) Tianwen-1 uruchomił silnik hamujący, a po 15 minutach wszedł na eliptyczną orbitę Marsa – poinformowała Chińska Państwowa Agencja Kosmiczna (CNSA).

Każde okrążenie wokół Czerwonej Planety ma zająć sondzie mniej więcej 10 ziemskich dni.

 

Wyląduje za kilka miesięcy

W ramach misji Tianwen-1 zaplanowano wejście na orbitę, lądowanie na Marsie i wypuszczenie na jego powierzchnię łazika. Lądowanie ma nastąpić w maju lub czerwcu na równinie Utopia Planitia, która znajduje się w północnej okolicy okołobiegunowej na Marsie.

Bezzałogowa sonda wyposażona jest w przyrządy naukowe, za pomocą których przez 90 dni będzie obserwować atmosferę i powierzchnię w poszukiwaniu oznak wody i lodu. Głównymi celami misji są stworzenie mapy geologicznej Marsa, zbadanie jego atmosfery i klimatu na powierzchni.

 

Ekspedycje na Marsa

Sonda wystartowała z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan 23 lipca 2020 roku, wyniesiona największą chińską rakietą Długi Marsz-5. Przez 202 dni przebyła 475 mln km – podała Xinhua. Jeśli misja się powiedzie, Chiny staną się pierwszym krajem, któremu uda się zrealizować wszystkie te trzy elementy w ramach swojej pierwszej ekspedycji na Marsa. Nazwano ją Tianwen-1 w nawiązaniu do starożytnego wiersza „Pytania do niebios”.Poprzednia próba wysłania misji na Marsa, realizowana przez Chiny wspólnie z Rosją w 2011 roku, zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ rosyjski statek kosmiczny przenoszący sondę rozpadł się nad Oceanem Spokojnym przed wyjściem z ziemskiej orbity.

We wtorek, również po siedmiu miesiącach podróży, na orbitę Czerwonej Planety weszła sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sonda będzie znajdować się na orbicie Czerwonej Planety przez marsjański rok, czyli 678 dni. Jej celem jest zbudowanie pierwszego pełnego obrazu pokazującego specyfikę tamtejszej pogody, temperatury, zmian w atmosferze. To pierwsza taka misja w świecie arabskim.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem – po USA i byłym ZSRR – które wysłało w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji. Od tamtej pory ChRL stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję, aby stać się ważnym mocarstwem w tej sferze do 2030 roku.

 

 

Źródło: PAP

 

2 4 votes
Article Rating