Alerty pogodowe w Chorwacji. W ostatnim czasie w tym kraju walczy się huraganowym wiatrem, ale nie tylko. Intensywne opady deszczu zalewają Dubrownik, miejscami mocno śnieży.

Chorwacja - Bardzo silny wiatr

Chorwackie służby meteorologiczne w czwartek 5 marca wydały alerty pogodowe, które obowiązują na terenie całego kraju nękanego fatalną pogodą. Na wybrzeżu panuje czerwony, najwyższy alert, który ostrzega przed bardzo silnym wiatrem, a także przed obfitymi opadami deszczu.

 

Trudna pogoda

Czerwona barwa ostrzeżenia zwraca uwagę na to, że zjawiska pogodowe mogą być szczególnie niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu. Meteorolodzy przestrzegają, żeby postępować zgodnie z instrukcjami udzielonymi przez władze.

 

Ostrzeżenia w całym kraju

W centrum kraju (m.in. w takich regionach jak Lika i Gorski Kotar) obowiązuje pomarańczowy alert. Ostrzega on przed opadami śniegu oraz oblodzeniem. Synoptycy przewidują, że spadnie tam do 25 cm białego puchu, lecz nie wykluczają, że miejscami warstwa śniegu sięgnie pół metra. Z uwagi na śliskie jezdnie władze zalecają zmotoryzowanym jazdę z łańcuchami na oponach.Dla wschodniego rejonu Slawonia synoptycy nie zapowiadają, dużych opadów śniegu, dlatego alarm w tym rejonie jest słabszy i ma żółty kolor. Taki sam alert panuje w pozostałych rejonach Chorwacji. Jednak w tym przypadku ostrzega on przed silnym wiatrem.

Dubrownik zalany

W Dubrowniku spadła bardzo duża ilość deszczu. W kilka godzin napadało tam 119 litrów na metr kwadratowy. Strażacy zapamiętają ten czwartek jako rekordowy pod względem liczby interwencji.

Wiele utrudnień

Jak podawano w czwartek po południu, 16 tys. gospodarstw domowych w kraju nie miało dostępu do prądu.

W mieście Makarska w południowo-wschodniej Chorwacji wiatr bora osiągnął prędkość 130 km/h. Żywioł połamał wiele słupów energetycznych oraz znaków drogowych. W dalmackim Razanacu wiało z prędkością 154 km/h. W innych częściach regionu odnotowano jednak aż 240 km/h. W okolicy pasma Welebit, tam gdzie wiatr wieje wyjątkowo silnie, notuje się najwięcej szkód. Wiele drzew leży na ziemi, a wichura uszkodziła budynki, a także zerwała dachy.

Kapryśna pogoda powoduje wiele utrudnień na drogach, gdzie notuje się więcej wypadków samochodowych. Ponadto niektóre auta wywraca sam wiatr. Wietrzna aura wstrzymała funkcjonowanie większość przepraw promowych w Chorwacji. Jak podają lokalne media, wichura uwięziła na mieliźnie trzy statki.

0 0 votes
Article Rating