Malownicza zorza polarna pojawiła się w Finlandii, na południe od północnego koła podbiegunowego. Niebo mieniło się niezliczoną ilością kolorów – od zieleni aż po róż, fiolet i biel.

Mieszkańcy oraz turyści mogli w nocy z piątku na sobotę (25/26 września) podziwiać w mieście Rovaniemi w Laponii spektakl mieniących się świateł – zorzę polarną.

Kp-Indeks pokazujący skalę burzy geomagnetycznej w dniach 24-26 września.

Zjawisko świetlne rozpoczęło swój taniec około 22.30 (23.30 polskiego czasu) i trwało kilka godzin. Niebo mieniło się niezliczoną ilością kolorów – od zieleni aż po róż, fiolet i biel.

Koniec września to zwykle dobry czas na obserwacje zorzy polarnej, która powstaje w wyniku przedostawania się naładowanych cząstek ze Słońca do ziemskiej atmosfery.

Jak powstaje zorza?

Zorza polarna powstaje w wyniku wyrzutów plazmy ze Słońca, duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny i wpadając na naszą planetę. Dzięki temu w podbiegunowych szerokościach geograficznych, czyli w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi, na wysokości około 100 kilometrów nad powierzchnią planety, wzbudzane są atomy w naszej atmosferze i powstaje emisja światła. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating