Po kilku dniach rosnącej aktywności sejsmicznej w środę 3 sierpnia około 13:18 UTC nastąpiła erupcja wulkanu Fagradalsfjall w pobliżu stolicy Islandii Reykjaviku, poinformowało w środę Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO).

Zdjęcia i transmisje na żywo przez lokalne serwisy informacyjne MBL i RUV pokazały lawę i dym wydobywający się ze szczeliny w ziemi na zboczu góry Fagradalsfjall, w zeszłym roku nastąpiła erupcja trwająca sześć miesięcy.

Turyści i mieszkańcy powinni unikać tego obszaru z powodu trujących gazów, chociaż nie było bezpośredniego ryzyka uszkodzenia infrastruktury krytycznej, powiedział Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w oświadczeniu.

Ogłoszono „czerwony alarm”, aby zabronić samolotom latania nad tym miejscem, chociaż śmigłowce zostały wysłane, aby zbadać sytuację, IMO powiedział Reutersowi.

„Obecnie nie ma zakłóceń w lotach do i z Islandii, a międzynarodowe korytarze lotnicze pozostają otwarte” – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju w oświadczeniu.

Koniecznie przeczytajcie:

Półwysep Reykjanes jest wulkanicznym i sejsmicznym gorącym punktem, a wybuch miał miejsce zaledwie 25 km od Reykjaviku i 15 km od międzynarodowego lotniska w kraju.

Do poprzedniej erupcji w rejonie masywu górskiego Fagradalsfjall doszło 19 marca 2021 roku. Wulkan aktywny był przez równo pół roku, bo do 18 września.

W przeciwieństwie do erupcji w 2010 roku pokrytego lodem wulkanu Eyjafjallajokull, który zatrzymał około 100 000 lotów i zmusił setki Islandczyków do opuszczenia swoich domów, nie oczekuje się, że ta erupcja wyrzuci dużo popiołu i dymu do atmosfery.

 

Na żywo

Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull w Islandii w marcu 2010 roku w korelacji z pierwszym cyklem krótkim w 24. cyklu słonecznym

Źródło: Reuters