Poniżej znajduje się trzeci cykl krótki w 25cyklu słonecznym. Aktualny 11-letni cykl słoneczny rozpoczął się 1 grudnia 2019 roku, a trwał będzie do 30 listopada 2030 roku.

Środek trzeciego cyklu krótkiego, 25. cyklu Słońca wystąpił 7 stycznia 2022 roku, na wykresie zaznaczony jest na fioletowo.

Cykl trwał pół roku

 

8 dni od środka półrocznego cyklu krótkiego wystąpiła potężna erupcja wulkanu, którą Świat mocno odczuł

Potężna erupcja podwodnego wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha’apai na Oceanie Spokojnym, do którego doszło w sobotę 15 stycznia o 4:14 UTC  (17:14 czasu lokalnego – UTC+13). Według dostępnych źródeł w kolumnie erupcyjnej wykryto 86 000 wyładowań wulkanicznych.

Tonga – Potężna erupcja podwodnego wulkanu Hunga Tonga słyszana była w promieniu co najmniej 880 km, popiół i para poleciały na 17 km do góry, satelity wykryły 86 tysięcy wyładowań wulkanicznych, na Tonga wystąpiło 1.2 metrowe tsunami

Zaledwie kilkadziesiąt minut przed tą erupcją wystąpił szczyt średniej siły oddziaływania magnetycznego – co ma powiązanie z tym, co jest na wykresie.
Reasumując, to silna erupcja wystąpiła 8 dni po środku trzeciego cyklu krótkiego trwającego pół roku, kilkadziesiąt minut po szczycie średniej siły oddziaływań magnetycznych.

 

Aktualna aktywność – czwarty cykl krótki

Środek cyklu szacuję na 14 lipca, a wykres jest do 1 sierpnia. Dziś, 2 sierpnia mamy delikatny wzrost aktywności Słońca, to już 19 dni od środka.
Tak jak napisałem 30 lipca:

Aktywność Słońca może wzrosnąć między 3-7 sierpnia, mogą pojawić się rozbłyski klasy M.

Jeśli wzrost aktywności w tym cyklu krótkim przesunie się o kilka dni względem w.w. okresu, będzie to oznaczało zmianę długości cyklu od połowy.

 

Islandia – seria wstrząsów sejsmicznych

Seria rozpoczęła się w południe 30 lipca.

Przypomnę tu, jak kilka dni temu pisałem o tym wulkanie:

Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull w Islandii w marcu 2010 roku w korelacji z pierwszym cyklem krótkim w 24. cyklu słonecznym

 

Minęliśmy środek czwartego cyklu krótkiego

Oby zakończyło się tak, jak poprzednio – 24 lutego – 19 marca 2021 roku, ale nie tak jak w 20 marca 2010 roku, jak erupcja wulkanu Eyjafjallajökull w Islandii sparaliżowała ruch lotniczy nad Europą.

 

 

Źródło: LosyZiemi.pl

Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull w Islandii w marcu 2010 roku w korelacji z pierwszym cyklem krótkim w 24. cyklu słonecznym

Potężna seria tornad i silne trzęsienie ziemi w Japonii w marcu 2011 roku o magnitudzie 9.1 wystąpiło w drugim cyklu krótkim w 24. cyklu słonecznym

Wkrótce połowa czwartego, krótkiego cyklu aktywności Słońca w 11-letnim cyklu, w okolicach połowy lipca 2022 roku może nastąpić duży wzrost aktywności Słońca