W środę 8 września o godzinie 1:48 UTC (lokalnie UTC-5) w okolicy Acapulco w Meksyku wystąpiło silne trzęsienie ziemi. Magnituda wstrząsu według USGS osiągnęła 7.0, a hipocentrum wyliczone było na głębokości 20 km. Budynki zakołysały się w oddalonej o ponad 300 kilometrów stolicy kraju. Trzęsienie ziemi wystąpiło zaledwie kilka godzin po średniej siły oddziaływaniu magnetycznym, o którym pisałem.

Błyskawice w czasie trzęsienia ziemi

Gdy przerażeni mieszkańcy wybiegali na ulice, niebo rozświetlały błyskawice. W wielu serwisach błyski te są przypisywane błyskom EQL (ang. earthquake lights), ale wytłumaczenie jest znacznie prostsze. To po prostu zwarcia na liniach niskiego i średniego napięcia, przy zachmurzonym niebie. Filmy na końcu.

Średniej siły szczyty oddziaływań magnetycznych wystąpią 7 i 10 września, silniejsze 5, 9 i 11 września

Trzęsienie ziemi narobiło szkód, ale było na pewno słabsze, niż to USGS i EMSC wyliczyło. Przy głębokości 20 km i magnitudzie 7.0 w odległości 12 km od centrum dużego miasta, jakim jest Acapulco zniszczenia powinny być ogromne. Na dodatek fala sejsmiczna, jaka dotarła do sejsmometrów IGF była słaba. Więc albo trzęsienie ziemi miało magnitudę około 6.5, ale było znacznie głębsze, albo było tak płytkie, jak wyliczyło USGS, ale magnituda nie przekraczała 6.3. Z opisów mieszkańców Acapulco wynika, że trzęsienie ziemi długo trwało.
Zginęła co najmniej 1 osoba.

Sejsmometr w Suwałkach tak zarejestrował falę, która dotarła.

Na poniższej mapie zaznaczone są trzęsienia ziemi z 8 września względem płyt tektonicznych.

Lista trzęsień ziemi od magnitudy 4.0

Głębokości trzęsień ziemi z ostatnich 58 dni.

 

Energia trzęsień ziemi, ostatnie 58 dni. Skala logarytmiczna, podział dobowy.

Zdjęcia i filmy po trzęsieniu ziemi w Meksyku

 

Źródło: LosyZiemi.pl