Pierwsza załoga astronautów ma zostać wysłana na Księżyc do 2024 roku. – Kiedy wyruszyliśmy tam z Apollo, właściwie poszliśmy do muzealnego sklepu z pamiątkami, wzięliśmy kilka i wróciliśmy do domu. Teraz zamierzamy zbadać Księżyc prawidłowo – powiedział David Parker z ESA i programu Gateway.

Zdjęcie ilustracyjne dla programu Gateway, ESA

Prace nad programem Gateway trwają od lat. Teraz Europejska Agencja Kosmiczna ma podpisać końcowe umowy z innymi firmami zaangażowanymi w ten projekt. Szczegóły powinniśmy poznać na Narodowym Kongresie Astronautów w najbliższym tygodniu.

Gateway ma być placówką badawczą, na której będą mieszkać astronauci. To z niej będą mogli dostać się na powierzchnię Księżyca. Gateway będzie działać jak mniejsza Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ale będzie okrążać naszego naturalnego satelitę, a nie Ziemię tak jak ISS. Ma stanowić bazę przesiadkowo-zaopatrzeniową.

Zdjęcie ilustracyjne dla programu Gateway, ESA

„Księżyc jest jak ósmy kontynent”

– Księżyc jest jak ósmy kontynent. To muzeum astronomiczne, które od ponad czterech miliardów lat pochłania historię naszego Układu Słonecznego – powiedział David Parker z ESA i programu Gateway. – Kiedy wyruszyliśmy tam z Apollo, właściwie poszliśmy do muzealnego sklepu z pamiątkami, wzięliśmy kilka i wróciliśmy do domu. Teraz zamierzamy zbadać Księżyc prawidłowo – dodał.

Jednym z kluczowych celów Gateway jest zbadanie południowego bieguna Srebrnego Globu pod kątem obecności tam zamarzniętej wody. Dane pochodzące z innych sond sugerują, że znajduje się tam lód. Odkrycie go miałoby znaczący wpływ na budowę przyszłych baz na Księżycu.

Do 2024 roku

Pierwsza załoga astronautów ma zostać wysłana na Księżyc do 2024 roku. Prawdopodobnie jednym z nich będzie Brytyjczyk Tim Peake, który spędził pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) okrążającej Ziemię. Wyraził już chęć udziału.

Głównym statkiem, którym astronauci będą transportowani na Księżyc będzie Orion. Swój dziewiczy lot ma odbyć w przyszłym roku na pokładzie projektowanej rakiety Space Launch System.

 

 

Źródło: The Guardian
5 1 vote
Article Rating