W ciągu ostatnich 24 godzin Słońce wygenerowało 3 silne rozbłyski klasy M z plamy znajdującej się w pozycji na wprost Ziemi.

Pierwszy z tych rozbłysków klasy M1.92 wystąpił w poniedziałek 20 grudnia o 11:30 UTC, kolejny klasy M1.19 we wtorek 21 grudnia o 7:50 UTC, a trzeci klasy M1.48 o 11:44 UTC.
Na dalekim wschodzie pod równikiem pojawiła się kolejna bardzo aktywna plama.

Wszystkie 3 rozbłyski wystąpiły z plamy 2908, która w tym czasie znajdowała się w pozycji na wprost Ziemi.

Oddziaływania na Słońcu działają po przekątnej, co wiele razy już Wam opisywałem. Więc jeśli wygasająca strefa magnetyczna znajduje się w tej chwili 112 stopni na wschód, to epicentrum słabszej strefy będzie znajdowało się 68 stopnie na zachód. Więc plamy, które wejdą na zachodzie w strefę magnetyczną mogą znów zwiększyć swoją aktywność i wygenerować silne rozbłyski, które nie powinny już być groźne dla Ziemi.

Według prognoz NASA pierwszy z wyrzutów plazmy wywoła niezbyt silną burzę geomagnetyczną między 23-24 grudnia. Co do kolejnych rozbłysków, to nie ma ich w symulacjach i nie widać plazmy na zdjęciach z satelity SOHO. Niestety z powodu zmiany stref magnetycznych coraz więcej plazmy odrywa się od Słońca.


Aktualizacja:

W środę 22 grudnia o 7:05 UTC wystąpił kolejny silny rozbłysk klasy M1.31


Kilka dni wcześniej, 17 grudnia o 0:50 UTC wystąpił rozbłysk klasy M1.3 z plamy na północy.

Ostatnie 48 godzin aktywności Słońca na filmach

 

Źródło: LosyZiemi.pl