Są niepozorne, ale nie należy ich dotykać. Kontakt z nimi jest na tyle groźny, że może skończyć się pobytem w szpitalu. Włochate jadowite gąsienice, bo o nich mowa, pojawiły się w Wirginii w Stanach Zjednoczonych.

Departament Leśnictwa Wirginii otrzymał w ubiegłym tygodniu zgłoszenia o tym, że w kilku wschodnich hrabstwach stanu widziano włochate gąsienice. Władze ostrzegają, aby ich nie dotykać.

Chodzi o stadium larwalne ćmy Megalopyge opercularis, nazywanej tez ćmą kotką czy ćmą flanelową. Jest jedną z najbardziej jadowitych gąsienic występujących w Stanach Zjednoczonych.

Ciało gąsienic pokryte jest włosami, pod którym skrywają się kolce zawierające toksyczny jad. Dotknięcie gąsienicy sprawia, że kolce wbijają się w skórę. Samo wniknięcie jadu jest bolesne, a po nim następuje obrzęk i zaczerwienienie. U niektórych osób mogą pojawić się takie objawy jak ból głowy, gorączka, nudności, wymioty. Można zaobserwować szybsze bicie serca i drgawki. W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta w szpitalu.

Mogą spadać z drzew

Gąsienice żyją powszechnie na Florydzie, a także w Teksasie. Występują w parkach i w pobliżu budynków. Żywią się liśćmi wiązów i dębów. Mają do 3,5 centymetra długości. Im dalsze stadium rozwoju ćmy, tym larwy osiągają ciemniejszy kolor. Gąsienice mogą spadać z drzew i przyczepiać się do ubrań.

Aby usunąć kolce ze skóry, zaleca się przyklejenie taśmy klejącej na podrażnione miejsce i następnie jej oderwanie. W 2018 roku gąsienica spadła z drzewa na 5-letnie dziecko, które bawiło się na terenie przedszkola w Teksasie. Trafiło do szpitala. Także dwa lata temu po użądleniu wizyty w szpitalu wymagał nastolatek z Florydy. Duża liczba ukąszeń przez gąsienice w Teksasie w 1923 r. i 1951 r. spowodowały zamknięcie szkół publicznych.

 

Źródło: Business Insider, CBS News

 

5 2 votes
Article Rating