W niedzielę 17 listopada o godzinie 10:46 (3:46 UTC) nastąpiła erupcja wulkanu Merapi w Indonezji. Popiół poleciał na wysokość kilometra. Erupcja trwała 155 sekund, powiedział w oświadczeniu Agus Wibowo, rzecznik Narodowej Agencji Łagodzenia Katastrof (BNPB).

Wulkan znajduje się w bardzo gęsto zaludnionej okolicy, w pobliżu dużego miasta Yogyakarta. Wioski położone są do wysokości 1700 m n.p.m.

Szacuje się, że ten jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji wyemitował największą ilość materiału piroklastycznego ze wszystkich wulkanów na świecie. Dym wydobywający się z wulkanu widoczny jest przez około 300 dni w roku.

Od 1548 r. zanotowano około 60 większych erupcji, mniejsze następują co 2-3 lata. Częste lawiny piroklastyczne pociągające za sobą dziesiątki ofiar śmiertelnych (na przykład w 1979 r. i w listopadzie 1994 r.). Gorące gazy z wielkiej erupcji 22 listopada 1994 r. zabiły 27 ludzi, głównie w miejscowości Muntilan, położonej na zachód od wulkanu. Ciągle stanowi duże zagrożenie, jest intensywnie monitorowany.

Wzmożona aktywność wulkanu w połowie maja 2006 roku zagroziła ponad 34 tys. ludzi, z których wielu zostało ewakuowanych w obawie przed skutkami spodziewanego w niedługim czasie kolejnego groźnego wybuchu.

Ostatnia duża erupcja rozpoczęła się w ostatnich dniach października 2010 roku. W przeciągu kilku dni śmierć poniosło ponad 100 osób, a ponad 100 tys. zostało ewakuowanych. Z dnia na dzień erupcja stawała się silniejsza. Wulkan wyrzucał z siebie popioły i materiał piroklastyczny na wysokość 7 km, które następnie opadały na obszarze ponad 150 km² wokół wulkanu.

Silne oddziaływanie magnetyczne wystąpi we wtorek 12 listopada, może wystąpić silne trzęsienie ziemi, najbardziej zagrożone rejony to Meksyk i Japonia, średniej siły oddziaływania będą między 10-17 listopada

 

 

Źródło: sott.net, WikiPedia
0 0 votes
Article Rating