Chcesz zachować w starszym wieku sprawność umysłu? Bądź aktywny, nie przestawaj kształcić nowych umiejętności – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Dallas. Wyniki ich badań, opublikowane przez czasopismo “Psychological Science” wskazują, że kluczowe znacznie ma to, by wciąż uczyć się czegoś nowego. Rozwiązywanie krzyżówek nie wystarczy.

Osoby starsze od dawna zachęca się, by pozostawały w jak najlepszej formie utrzymując umysł w aktywności. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Teksasu w Dallas pokazują jednak, że nie każda aktywność umysłowa jest równie pożyteczna. Czytanie książek, słuchanie muzyki klasycznej, rozwiązywanie krzyżówek, czy układanie pasjansa nie wystarczą, by – cytując klasyka – pozostać “ostrym, jak brzytwa”.

Amerykanie tłumaczą, że pozostając w “strefie komfortu” nie znajdziemy się w “strefie rozwoju”. Inaczej mówiąc, nie utrzymamy się w pełnej sprawności, nie wystawiając swego umysłu na prawdziwe wyzwania, na przykład nauczenie się czegoś, o czym wcześniej, nie mieliśmy pojęcia.

W badaniach wzięło udział 221 ochotników w wieku od 60 do 90 lat, którzy uczestniczyli w specjalnie zaprojektowanych zajęciach przez trzy miesiące, po 15 godzin tygodniowo. Część badanych miała za zadanie uczyć się nowej umiejętności, na przykład cyfrowej fotografii, szycia charakterystycznych tkanin lub jednego i drugiego. Drugą grupę proszono o to, by w tym czasie słuchali muzyki klasycznej, rozwiązywali łamigłówki lub uczestniczyli w grupowych wyjazdach.

 

Badania, przeprowadzone po tych trzech miesiącach wykazały, że poprawa zdolności pamięciowych nastąpiła tylko u tych badanych, którzy w trakcie eksperymentu zdobywali zupełnie nowe umiejętności, wymagające wykorzystania tak zdolności poznawczych, pamięci krótkotrwałej, jak i długotrwałej. Wyraźnie widać, że po to, by zachować zdolności umysłu nie wystarczy go tylko używać, trzeba używać go… z głową.

Źródło: rmf24

Polecane:

Wyspy Kurylskie - Silne trzęsienie ziemi 528 km od japońskiego miasta Nemuro, magnituda 7.2
Chiny i Korea Południowa - Sproszkowane ludzkie szczątki w kapsułkach odchudzających
Polska - Za 5 lat w Krakowie nie będzie można palić węglem, drewnem ani ciężkim olejem opałowym
USA - Satelita Terra dostrzegł ścieżki tornad sprzed siedmiu lat
Polska - Odkryto gen, którego mutacja jest odpowiedzialna za zachorowania na raka piersi, nosicielka...
Siemens pobił wszelkie rekordy, zrobił silnik elektryczny do samolotów o mocy 260 kW i wadze zaledwi...
Nike wkrótce zacznie sprzedaż elektronicznych butów HyperAdapt 1.0, które posiadają samozaciskowe sz...
Słońce – Strefa silnej emisji elektronowej znajdzie się na wprost Ziemi w niedzielę, 28 maja i wywoł...
Polska - Skamieniałości ogromnych ryb sprzed 150 milionów lat odkryto w kamieniołomie Owadów-Brzezin...