Zaczęło się od bardzo silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.8 o 1:17 czasu uniwersalnego na głębokości 17 km, czyli dość płytko. Poniżej trzęsienia ziemi tylko z 6 lutego na przestrzeni 310 km. Wyspa na wprost to Cypr.

Zastanawiająca jest ta odnoga wstrząsów o długości 130 km na zachód

To są wstrząsy na zachód, długość 130 km.

 

Zrobiłem dla Was film, który dźwiękowo (MIDI) przedstawia trzęsienia ziemi w Turcji. Każdy dźwięk jest podwójnie modulowany dla magnitudy i głębokości. Odstępy czasowe również są w proporcji z rzeczywistymi wstrząsami sejsmicznymi. Film zaktualizowałem, symulacja korzysta z bazy EMSC.

 

 

Popatrzcie na mapę głębokości. Niestety tylko USGS, ponieważ w EMSC padła baza i administrator naprawia. Baza USGS ma 70 zdarzeń sejsmicznych w tym czasie – do 22:30 UTC.

Zwróćcie uwagę na ten wstrząs o magnitudzie 4.2 z 3 lutego, on wystąpił 46 km od epicentrum najsilniejszego. Głębokość 10 km jest podawana, gdy USGS nie ma pewności, jaka była w rzeczywistości. Dlatego jest taka linia na 10 km.

 

Turcja

Ciekawostką jest to, że środek tej aktywności sejsmicznej w Turcji znajduje się na długości geograficznej 37.0 stopni i szerokości geograficznej również 37.0 stopni – zaledwie 19 km od epicentrum najsilniejszego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.8.

Zaktualizowane 7 lutego – baza EMSC

Wzrost aktywności sejsmicznej nastąpił krótko przed średniej siły szczytem oddziaływań magnetycznych, o których pisałem.

Średniej siły szczyty oddziaływań magnetycznych wystąpią 6, 10 i 13 lutego

Gazientep, Turcja – Bardzo silne trzy trzęsienia ziemi zniszczyły tysiące domów, magnitudy 7.8, 6.7 i 7.5, to największy kataklizm od 1939 roku, zginęło co najmniej 7300 osób

Źródło: LosyZiemi.pl
5 3 votes
Article Rating