Pomiary częstotliwości składowych ziemskiego pola magnetycznego w osi pionowej – generowane przez jonosferę. Wykresy podzielone są po 500 Hz od 0-6 kHz i 18.5-19.5 kHz. Szybka transformacja Fouriera (FFT), ostatnie 120 godzin pomiarów (5 dni). Zakres 3-4 kHz najmocniej wpływa na istoty żywe, w tym na człowieka.

Zakres 3-4 kHz najmocniej wpływa na istoty żywe, w tym na człowieka

Zakres 18.5-19.5 kHz

Częstotliwości te pojawiają się kilkanaście do kilkudziesięciu minut po wschodzie Słońca w lokalizacji pomiarów, a zanikają kilka do kilkunastu minut po zachodzie Słońca.
Na skutek jakichś reakcji chemicznych jonosfera generuje te częstotliwości pod wpływem promieniowania od Słońca.
Zagadkę próbowałem wyjaśnić z ekspertami od jonosfery w CBK PAN i nie udało się, gdyż nikt nie dokonuje pomiarów jonosfery na tak niskich zakresach.
Rozmawiałem na ten temat między innymi z pracownikami NASA i szefem misji GOLD, badającej jonosferę z orbity. Profesor potwierdził moje przypuszczenia, ale nadal nieznany jest dokładny mechanizm.

To co się dzieje w jonosferze podczas aktywności Słońca, czy burz geomagnetycznych jest bardzo ciekawe. Jonosfera gromadząc ładunki rozszerza się – z jednej strony wpływając fizycznie na atmosferę, a z drugiej generuje przy tym drgania magnetyczne na najróżniejszych częstotliwościach.

Rozmawiam teraz z panią profesor od aerozoli z Uniwersytetu w Zurychu. Dobrze byłoby wyjaśnić zagadkę.

 

Źródło: LosyZiemi.pl