Aktywność sejsmiczna między innymi zależy od silnych burz geomagnetycznych, jakie występują. Poniżej przedstawiam porównanie aktywności Słońca w formie sumarycznych, dobowych energii rozbłysków x-Ray do aktywności sejsmicznej w formie sumarycznych, dobowych energii trzęsień ziemi. Wykres obejmuje okres od stycznia do końca czerwca 2011 roku, wtedy wystąpiło bardzo silne trzęsienie ziemi w Japonii, o magnitudzie 9.1.

Skala rozbłysków w mikrowatach na metr kwadratowy

Przesunięcia rozbłysków względem trzęsień ziemi wynikają z czasu, jaki mija od wyrzutu masy ze Słońca (CME), a dotarciu tej plazmy do Ziemi.

Przy czym należy dodać, że rozbłysk klasy X1.5 z plamy 1166 z 9 marca 2011 roku wystąpił z plamy będącej na wprost Ziemi.
Dwa dni później – 11 marca 2011 roku przed trzęsieniem ziemi o magnitudzie 9.1 wystąpiła burza geomagnetyczna o sile G1, a krótko po trzęsieniu ziemi siła burzy wzrosła do G2.

Silne burze geomagnetyczne i silne oddziaływania magnetyczne wpływają na aktywność sejsmiczną i wulkaniczną planety.

 

11 lat później – tyle trwa cykl słoneczny

Porównanie aktywności Słońca w formie sumarycznych, dobowych energii rozbłysków do aktywności sejsmicznej w formie sumarycznych, dobowych rozbłysków x-Ray. Wykres obejmuje okres od stycznia do 17 marca 2022 roku.

Dwa silne trzęsienia ziemi wystąpiły w niedzielę podczas silnej burzy GM

Silne trzęsienia ziemi o magnitudach 6.4 i 6.7, które wystąpiły w odstępie 3 minut, wystąpiły 13 marca w nocy, a silna burza geomagnetyczna rozpoczęła się już przed południem 13 marca.

Wnioski sami wyciągnijcie.

 

Źródło: LosyZiemi.pl

Bardzo silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.3 wystąpiło w Japonii w okolicach elektrowni atomowej w Fukushimie dokładnie 11 lat i 5 dni po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 9.1, ogłoszono zagrożenie tsunami

W niedzielę w trakcie silnej burzy geomagnetycznej wystąpiły dwa silne trzęsienia ziemi w odstępie zaledwie 3 minut, na Filipinach magnituda 6.4 i w Indonezji magnituda 6.7