W ostatnich dniach Słońce było spokojne, jednak w piątek 16 czerwca wystąpiły trzy silne rozbłyski klasy M. 17 czerwca na niedalekim wschodzie wystąpi szczyt średniej siły strefy magnetycznej. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach.

W sobotę 17 czerwca wystąpi średniej siły strefa magnetyczna o długości tylko 4 stopni, z środkiem 36 stopni na wschód względem Ziemi. Plamy mogą zwiększać aktywność na kilkadziesiąt godzin przed szczytem silnej strefy magnetycznej i do kilkudziesięciu stopni na wschód i zachód względem środka.

W poniedziałek 19 czerwca wystąpi bardzo silna strefa magnetyczna o długości około 22 stopni, z środkiem 60 stopni na wschód względem Ziemi.

 

W piątek 23 czerwca wystąpi średniej siły strefa magnetyczna o długości około 4 stopni, z środkiem 42 stopnie na wschód względem Ziemi.

Do 16 czerwca, 20:00 UTC

Strefa ze szczytem 19 czerwca będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią w najbliższych dniach, aż do około 23 czerwca. Druga strefa w tym samym czasie powstanie po przeciwnej stronie Słońca, czyli 120 stopni na zachód. Plamy, które zbliżą się do strefy mogą być bardzo aktywne. Strefy magnetyczne bardzo często rozrzedzając fotosferę tworzą nowe plamy słoneczne, a już istniejące często zwiększają swoją powierzchnię jak i aktywność.

 

Na wschodzie widać plamy, które nie są spokojne

 

Dziury koronalne

Dwie niezbyt duże dziury koronalne na wprost Ziemi będą emitowały elektrony i dużą ilość wiatru słonecznego.

 

Źródło: LosyZiemi.pl