Silna, ale krótka strefa magnetyczna wystąpi w środę 28 lutego na wprost Ziemi, długość strefy może wynosić zaledwie 6 stopni. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach.

Strefa będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią na kilka dni przed i po szczycie. Plamy nowo tworzące się mogą być groźne na niedalekim wschodzie i zachodzie względem Ziemi. Plamy mogą zwiększać aktywność na kilkadziesiąt godzin przed szczytem strefy magnetycznej i do kilkudziesięciu stopni na wschód i zachód względem środka. W przypadku silnych stref nawet do pięciu dni.

W tym dniu wystąpi duże splątanie pól magnetycznych z kilku oddziaływań i trudno określić, czy spowoduje to gwałtowny wzrost aktywności Słońca, czy wręcz odwrotnie, wytłumienie aktywności. W samym szczycie polaryzacji plama 3590 będzie już na zachodzie, ale tak jak wyżej napisałem, wzrost siły polaryzacji strefy magnetycznej trwać będzie przez kilka dni, podobnie będzie ze spadkiem po szczycie.

 

Aktywność Słońca od początku 2023 roku

Aktywność Słońca od początku 25. cyklu słonecznego, w uśrednieniu miesięcznym

Dobowe przesunięcia plam słonecznych

Pamiętajcie, że na szerokości geograficznej, na której mamy większość plam, fotosfera przesuwa się z prędkością 90 stopni na tydzień (około 13 stopni na dobę).

Na wschodzie nad równikiem znajduje się plama 3590.


Aktualizacja: W środę 28 lutego o 20:19 czasu w Polsce szczyt miał rozbłysk klasy M1.3 z plamy 3590 będącej na 57 stopniu zachodnim.

Wcześniejszy klasy M wystąpił w niedzielę 25 lutego o 18:22, więc 3 dni mieliśmy głównie słabe w klasie C, przeciętnie 2.5 uW/m2.


 

Źródło: LosyZiemi.pl