W ostatnich dniach mieliśmy jeden wyjątkowo groźny wyrzut plazmy w kierunku Ziemi i jeden mniej groźny. Ten mniej groźny wystąpił w niedzielę 16 lipca o 17:08 czasu w Polsce po rozbłysku klasy M1.8 z plamy 3372. Wyrzut plazmy nastąpił na 26 stopniu na wschód i prawdopodobnie trafi Ziemię wywołując silną burzę geomagnetyczną między 17-19 lipca.

 

 

Ten ZNACZNIE groźniejszy wyrzut można zobaczyć na poniższym filmie

Aktywność plamy 3363

10 lipca napisałem:
„Ogromna, bardzo groźna plama 3363 zbliża się do pozycji na wprost Ziemi. Plama miała już wiele wyrzutów plazmy, ale z powodu pozycji Wenus, plazma rozchodzi się po fotosferze.”
„Sytuacja może się diametralnie zmienić, gdy plama znajdzie się na zachodzie względem pozycji na wprost Ziemi, a stanie się to już za 2 dni.”

Plama 13 lipca znalazła się po zachodniej stronie Słońca względem Ziemi i zgodnie z tym co napisałem, nastąpił ogromny wzrost aktywności, a plazma zaczęła lecieć na wprost, a nie równolegle do fotosfery. Widać to wyraźnie na poniższym filmie oraz na wykresie.

 

 

Strefa magnetyczna

Przypominam, na zachodzie tarczy Słońca znajduje się strefa magnetyczna, podobnie jak na dalekim wschodzie.

Poniżej największe wyrzuty tej plamy z ostatnich 3 dni

Wracając do potężnego wyrzutu plazmy z 14 lipca, to niestety w Helioviewer.org nie ma zdjęć z trzech dni, zaczynając od kilkunastu godzin przed wyrzutem. Przypadek?
Wygląda to tak, jakby NASA nie chciała, żeby w sieci pojawił się chaos, a sami nie mają pewności, czy Ziemia oberwie.
Moim zdaniem mamy 30 procent prawdopodobieństwa, że oberwiemy, a 70 procent, że przeleci obok i co najwyżej zahaczy nas.
Przelotu plazmy możemy się spodziewać 17-18 lipca. Nie znam prędkości, więc jeśli wolno leci, to może dotrzeć/minąć nas nawet 19 lipca.
Jeśli Ziemia oberwałaby tą najgęstszą plazmą z tego wyrzutu – bardzo mało prawdopodobne, ale możliwe – to byłoby BARDZO źle. Na poziomie burzy geomagnetycznej z 1859 roku.

 

Sami zobaczcie na zakres czasowy filmu z ich serwisu, brakuje tego co najważniejsze:

 

 

Ostatnia doba

 

 

Aktywność w 5. cyklu krótkim, 25. cyklu słonecznego

Baza do 9:36 UTC

Źródło: LosyZiemi.pl

Słońce – Ogromny wyrzut plazmy wystąpił w piątek

Wystąpił bardzo duży wzrost aktywności Słońca, w 19 godzin wystąpiło 10 rozbłysków klasy M o sumarycznej mocy 410.9 uW/m2

Słońce – Silny rozbłysk klasy M2.4 prawie z samego środka strefy magnetycznej, ogromna, bardzo groźna plama 3363 zbliża się od wschodu

Słońce – 1, 10 i 16 lipca wystąpią szczyty średniej siły stref magnetycznych