W ostatnich dniach Słońce miało podwyższoną aktywność, 4 maja na niedalekim zachodzie wystąpi szczyt średniej siły strefy magnetycznej. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach.

W czwartek 4 maja wystąpi średniej siły strefa magnetyczna o długości około 10 stopni, z środkiem zaledwie 5 stopni na zachód względem Ziemi. Plamy mogą zwiększać aktywność na kilkadziesiąt godzin przed szczytem silnej strefy magnetycznej i do kilkudziesięciu stopni na wschód i zachód względem środka.

Piąty cykl krótki. Baza do 2 maja, 13:22

Strefa będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią w najbliższych dniach, aż do około 7 maja. Druga strefa powstanie po przeciwnej stronie Słońca, czyli 175 stopni na wschód. Plamy, które zbliżą się do strefy mogą być bardzo aktywne. Strefy magnetyczne bardzo często rozrzedzając fotosferę tworzą nowe plamy słoneczne, a już istniejące często zwiększają swoją powierzchnię jak i aktywność. W tym przypadku aktywność może się zaczynać już przed pozycją na wprost Ziemi, więc może być groźnie.

Na wschodzie, nad równikiem mamy plamę 3293, która groźnie wygląda, znajdzie się w okolicach pozycji na wprost Ziemi w momencie wystąpienia szczytu strefy magnetycznej, a za nią widać kolejne.

Plama 3288 wygenerowała serię groźnych rozbłysków, wraz z wczorajszym rozbłyskiem klasy M7.1 i wcześniejszymi klasy M1.8 oraz M1.1.

Pamiętajcie, że na szerokości geograficznej, na której mamy większość plam, fotosfera przesuwa się z prędkością 90 stopni na tydzień (około 13 stopni na dobę).

 

 

Dziura koronalna

Całkiem spora dziura koronalna pod równikiem będzie emitowała elektrony i dużą ilość wiatru słonecznego.

 

Aktywność w ostatnich dniach

 

Źródło: LosyZiemi.pl